Nauczyciele ze szkoły muzycznej w Sosnowcu rozczarowani. Nie zaprosili ich na otwarcie sali

W Sosnowcu przy Zespole Szkół Muzycznych powstała nowoczesna sala koncertowa na pół tysiąca osób. To wielkie wydarzenie w mieście. Lokalne władze planują za tydzień jej otwarcie z wielką pompą. Na uroczystości nie będzie jednak większości nauczycieli, bo... nie otrzymali zaproszeń. Pedagodzy nie kryją żalu. Przedstawiciele urzędu miasta uważają, że nic się nie stało.

Na salę koncertową nauczyciele czekali ponad 20 lat. Podczas remontu, przez ostatnie dwa lata pracowali w wyjątkowo trudnych warunkach. - Często trzeba było inaczej sobie zajęcia organizować, bo nie było sali. Chciałoby się teraz zobaczyć, czy warto było się tak męczyć. Jest to dla mnie dziwna i przykra sytuacja - mówi TOK FM jedna z pracujących w szkole osób. Inna dodaje: - Podczas remontu był okropny hałas. Robotnicy wiercili, kuli tynki i ściany, stukali, a czasami podczas naszych lekcji zaglądali do klas. Pracowaliśmy w pyle, ale mieliśmy cel. A teraz miasto tak nam dziękuje - mówi.

Kto pierwszy...

Dyrektorka placówki Dorota Grolik tłumaczy, że nie miała wpływu na to, kto otrzyma zaproszenie. - Specjalnych zaproszeń dla nauczycieli nie było. Jeśli ktoś zgłosił się do wydziału kultury, mógł takie zaproszenie uzyskać - tłumaczy. Wyjaśnia, że podczas uroczystości otwarcia, lekcji nie będzie. Jej zdaniem nauczyciele będą mieli jednak co robić. - Dla nas będzie to wyjątkowe święto, ale jednocześnie będzie to dzień pracy. Mamy tak zabezpieczyć warunki, aby ten dzień był dla wszystkich bezpieczny i miły - tłumaczy dyrektor Grolik.

Zaproszeń mniej niż oczekiwań

W szkole uczy 70 osób. Wejściówek jest 30. Rzecznik sosnowieckiego urzędu miasta Rafał Łysy nie widzi w tym nic niestosownego. Jego zdaniem nauczyciele nie zostali zaproszeni, bo jak określił, nie jest to impreza dla VIP-ów. - Niestety, nie wszystkim środowiskom jesteśmy w stanie przekazać taką pulę zaproszeń, jaką by chcieli. Chcieliśmy, aby jak najwięcej mieszkańców mogło uczestniczyć w koncercie. Po prostu nie wszyscy nauczyciele się zmieszczą - wyjaśnia Łysy.

Zmieszczą się przedstawiciele: Ministerstwa Kultury, sosnowieckiego urzędu miasta, miast ościennych, Urzędu Marszałkowskiego, a także dyrektorzy z innych szkół i mieszkańcy (dla nich przygotowano sto zaproszeń). - Nauczyciele powinni mieć pierwszeństwo, żeby zasiąść na widowni i koncert inauguracyjny zobaczyć - podkreśla jeden z wychowanków szkoły. Każde zaproszenie na uroczyste otwarcie jest podwójne, z osobą towarzyszącą.

TOK FM PREMIUM