Makowski: Nauczanie religii jest nudne. Na tym polega największy problem

- Gdyby dziś w Polsce pojawił się Jezus z Nazaretu i otrzymał misję zreformowania rodzimego Kościoła, to zacząłby jego odnowę od wyprowadzenia religii ze szkół - pisze Jarosław Makowski, szef Instytutu Obywatelskiego, na swoim blogu.

Stosunki państwo-Kościół są w Polsce zupełną anomalią na tle Europy [BLOG]

Jarosław Makowski, szef Instytutu Obywatelskiego na swoim blogu komentuje najnowszą batalię o religię w szkole.

Przed pierwszym dzwonkiem rozgorzała na nowo dyskusja o obecności religii w szkole. Biskupi uważają, że MEN obniża rangę religii jako przedmiotu, czują również zagrożenie z powodu konkurencyjnej etyki.

Makowski się dziwi sytuacji. Biskupi chcieli, by religia była w szkole i państwo na to poszło. Mało tego, płaci księżom i katechetom za prowadzenie zajęć. - Czy jednak - mając tak komfortowe warunki do nauczania religii i wciąż walcząc o zwiększenie stanu posiadania - Kościół odnosi spektakularne sukcesy katechetyczne? Nie - pyta i odpowiada na blogu Jarosław Makowski, szef Instytutu Obywatelskiego.

Jego zdaniem "nauczanie religii w obecnej formie jest nudne i traktowane jak dziura w moście", natomiast dla prowadzących te zajęcia jest to "przykry obowiązek". - Dodatkowo biskupi, jeśli idzie o nauczanie religii w szkole, nie mają sobie nic do zarzucenia. Tryskają samozadowoleniem: przecież, mówią, nie tylko, że wprowadziliśmy religię do szkół, to jeszcze katecheci są pełnoprawnymi nauczycielami. Pełen sukces duszpasterski - ironizuje Makowski.

Jak bardzo jeszcze status religii jako przedmiotu w szkole musi upaść, by biskupi zrozumieli, że dziś - na początku XXI w. - "chrześcijaninem się nie rodzisz, ale się nim stajesz". Stajesz poprzez wolny wybór, pociągające i wiarygodne świadectwo tych, którzy głoszą Dobrą Nowinę. Mam poczucie graniczące z pewnością, że gdyby dziś w Polsce pojawił się Jezus z Nazaretu i otrzymał misję zreformowania rodzimego Kościoła, to zacząłby jego odnowę od wyprowadzenia religii ze szkół - pisze Makowski.

Cały wpis na jego blogu>>

TOK FM PREMIUM