Tysiąc Wietnamów? "Nie jestem pewny, czy Hofman wie, kto to powiedział"

"W ostatnim roku realizowaliśmy strategię tysiąca Wietnamów" - mówił w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Adam Hofman. - Nie jestem pewny, czy Adam Hofman wie, kto to powiedział. To są słowa Ernesto "Che" Guevary - przypomina prof. Waldemar Dziak.

- W ostatnim roku realizowaliśmy strategię tysiąca Wietnamów. Ścigaliśmy Platformę wszędzie, gdzie się da i wiązaliśmy ją w ważne potyczki: Rybnik, Elbląg, Podkarpacie. W sprawie Smoleńska przycisnęliśmy PO do ściany. Pokazaliśmy ich kłamstwa - powiedział rzecznik PiS Adam Hofman w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" .

- Nie jestem pewny, czy Adam Hofman wie, kto to powiedział. To są słowa Ernesto "Che" Guevary - przypomina w rozmowie z TOK FM prof. Waldemar Dziak, politolog, kierownik Zakładu Azji i Pacyfiku ISP PAN. - To było w latach 60. Guevara powiedział, że żeby obalić imperializm amerykański, trzeba stworzyć "tysiące Wietnamów", czyli tysiące ognisk gorącej wojny - dodaje.

Niezręczność, niewiedza

- Uważam, że użycie tego sformułowania było niezręczne, ale to wynika moim zdaniem z niewiedzy. Jestem prawie pewien, że Hofman mówił o tych tysiącach Wietnamów, nie wiedząc, o czym mówi. Gdzieś to usłyszał i tyle - komentuje prof. Dziak.

Choć oficjalne straty podała jedynie strona amerykańska, mówi się, że w czasie wojny w Wietnamie zginęło dwa miliony osób.

TOK FM PREMIUM