Znamy pytania, które Polska usłyszy w Strasburgu ws. więzień CIA [DOKUMENT TYLKO U NAS]

Znamy listę pytań dotyczących sprawy więzień CIA w Polsce, które Europejski Trybunał Praw Człowieka chce zadać naszym władzom.

2 grudnia w Strasburgu rozpatrywana będzie skarga przeciwko Polsce dwóch więźniów Guantanamo - Al Nashiriego i Abu Zubajdy - którzy twierdzą, że zanim trafili do amerykańskiego więzienia na Kubie, byli przetrzymywani i torturowani przez CIA na terytorium naszego kraju.

Reporter Radia TOK FM Wawrzyniec Zakrzewski dotarł do pisma, które ze Strasburga otrzymała w tej sprawie Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Trybunał chce się przede wszystkim dowiedzieć, czy Al Nashiri i Abu Zubajda przebywali w 2002-2003 roku na terytorium Polski. Jeśli tak - sędziowie będą pytali nasze władze, jak odnoszą się do zarzutu, że obaj skarżący byli rzekomo przetrzymywani przez CIA w tajnym ośrodku w Starych Kiejkutach, gdzie byli torturowani i pozbawieni kontaktu z bliskimi.

Więzienia w Polsce?

Trybunał chce też, aby Polska odpowiedziała na zarzut dotyczący tego, iż ewentualne zezwolenie na wywiezienie Al Nashiriego i Abu Zubajdy do więzienia Guantanamo i umożliwienie Amerykanom postawienia ich przed sądem wojskowym groziło skazaniem obu na śmierć.

Domniemanie, że w Polsce - i w kilku innych krajach europejskich - mogły być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja Human Rights Watch. Według niej takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach. Polscy politycy różnych opcji politycznych wielokrotnie zaprzeczali, by takie więzienia w Polsce istniały.

Debata o więzieniach CIA w poniedziałek

O więzieniach CIA w Polsce będziemy dyskutować w poniedziałek , w warszawskim teatrze Studio. Udział wezmą: Ewa Siedlecka (publicystka "Gazety Wyborczej"), Józef Pinior (senator PO, członek Komisji Praw Człowieka) i gen. Gromosław Czempiński (były szef Urzędu Ochrony Państwa). Debatę poprowadzi Agata Kowalska.

Debata z cyklu STUDIOTOK odbędzie się w poniedziałek 25 listopada w Teatrze Studio w Warszawie. Wejście dla publiczności do 18.50. Prosimy o punktualne przybycie ze względu na transmisję radiową. Liczba miejsc ograniczona.

DOSTĘP PREMIUM