CIA zapłaciła za więzienie w Polsce? "Polska jawiła się jako miejsce bezpieczne - że tu nie będzie zakłóceń..."

- Płacenie za więzienia, warunki w nich panujące, kto był przetrzymywany w Polsce - tego wszystkiego możemy dowiedzieć się z artykułu "Washington Post" - mówi w rozmowie z TOK FM dr Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - Ale ważne są też komentarze, dlaczego to Polska została wybrana przez CIA... - dodaje.

Więzienie CIA w Polsce było prawdopodobnie najważniejszym takim tajnym ośrodkiem stworzonym po atakach z 11 września 2001 roku - pisze Adam Goldman z "Washington Post". Polski wywiad miał otrzymać od CIA 15 mln dol. za udostępnienie Amerykanom ośrodka szkoleniowego w Starych Kiejkutach, w którym w ukryciu przetrzymywani byli więźniowie podejrzani o współudział w zorganizowaniu zamachów Al-Kaidy.

- Artykuł Goldmana przynosi cały szereg nowych informacji - komentuje w rozmowie z TOK FM dr Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - To informacje m.in. o tym, że za to więzienie zapłacono polskim władzom czy polskim przedstawicielom służb specjalnych. Ale są też informacje, kto był przetrzymywany i torturowany w Polsce. Potwierdzają się wcześniejsze informacje - dodaje.

"Polska jawiła się jako bezpieczne miejsce..."

- Artykuł też przywołuje szczegółowe informacje odnośnie metod, które były stosowane, oficerów, którzy byli za to odpowiedzialni, czy tłumaczy - opowiada Bodnar. - Możemy się dowiedzieć, jakie warunki panowały w więzieniu - że te wille, które były dostosowywane w Kiejkutach na potrzeby więzienia, okazywały się za małe. Że nawet szopa, która była obok willi, była używana na potrzeby więzienia.

- Ważne są też komentarze Goldmana, dlaczego to właśnie Polska została wybrana - podkreśla ekspert. - Po prostu Polska jawiła się jako miejsce bezpieczne, w którym tego typu procedury będzie można przeprowadzać przez dłuższy okres czasu bez żadnych ryzyk czy zakłóceń.

"Kompromitacja zaczęła się lata temu"

- Kompromitacja Polski rozpoczęła się od momentu, kiedy polskie władze wyraziły zgodę na współpracę z CIA - uważa Bodnar. - To wtedy wyrażono zgodę na łamanie Konstytucji. Przez tyle lat, pomimo informacji i śledztw prowadzonych przez ciała międzynarodowe, nie doprowadzono do zakończenia śledztwa i postawienia przed trybunałem osób odpowiedzialnych za to, co się stało - podkreśla.

Nowy blog - Anna Gmiterek-Zabłocka zajmie się Twoją sprawą! >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM