Żakowski: Daliście pieniądze Kościołowi, a innym nic. Zdrojewski: antagonizowanie jest niewłaściwe

- Bezlik różnych organizacji trzeciego sektora nie dostało pieniędzy, a Kościół katolicki, duża instytucja, tak - mówił w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski. - Takie antagonizowanie wydaje mi się niewłaściwe - odparł Zdrojewski. - Trzeba pamiętać, że niektóre decyzje są infrastrukturalne, o charakterze ogólnopolskim - mówił minister. Chodzi o głośną sprawę wielomilionowych dotacji dla Muzeum Jana Pawła II, które mieści się w budowanej w warszawskim Wilanowie Świątyni Opatrzności Bożej.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazywało już archidiecezji warszawskiej pieniądze na Muzeum Jana Pawła II, które mieści się w budynku powstającej Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W 2008 r. prawie 30 mln zł, w 2012 r. 4 mln, a w 2013 r. kolejne 4 mln. Prokuratura prowadzi postępowanie po tym, jak Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny "Liberte", złożył doniesienie o przekroczeniu uprawnień przez urzędników. Dotacja spotkała się też z negatywnym przyjęciem części społeczeństwa.

- Kwestia, która powinna być wyjaśniona, dotyczy tego, z jakiego źródła może być finansowane działanie muzealne czy infrastrukturalne w obrębie muzeum - stwierdził w Poranku Radia TOK FM minister kultury Bogdan Zdrojewski. Dodał, że muzea diecezjalne są finansowane od 25 lat, i to nie tylko one, ale także część zabytków.

- Dwa lata temu NIK uznała, że wydatki na nie nie powinny być finansowane z rezerw ministerstwa, ale z programów ministra. Zrobiliśmy to w tym roku i wybuchła afera. Moim zdaniem w tej kwestii Najwyższa Izba Kontroli się pomyliła. Muzeum Jana Pawła II może być finansowane z rezerw państwa, ministerstwa i programów. Ale to wkrótce będzie ponownie wyjaśnione - upierał się minister Zdrojewski. Jego zdaniem lepsze było finansowanie z rezerw resortu, które zostają na koniec roku.

- Bezlik różnych organizacji trzeciego sektora nie dostało pieniędzy, a Kościół katolicki, duża instytucja, tak - rzucił Jacek Żakowski. - Takie antagonizowanie wydaje mi się niewłaściwe - odparł Zdrojewski. Podkreślał, że fundusz promocji kultury został znacznie powiększony. - Trzeba pamiętać, że niektóre decyzje są infrastrukturalne, o charakterze ogólnopolskim - mówił minister. Jako przykład podał remont kilku prawosławnych świątyń na Podkarpaciu.

Gest ministra to dowód bezbrzeżnej buty władzy [BLOG]

DOSTĘP PREMIUM