Trzech finalistów nagrody Radia TOK FM. Dziś przekonamy się: Bieńkowska, Płatek czy Olkowicz?

Elżbieta Bieńkowska, Krzysztof Olkowicz i Monika Płatek to finaliści tegorocznej Nagrody Radia TOK FM. Laureata - osobę wyróżniającą się wyjątkowym wpływem na rzeczywistość w 2013 r. - poznamy już za chwilę podczas uroczystej gali w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Nagroda Radia TOK FM dla osobistości, która w wyjątkowy sposób wpłynęła na dyskurs w minionym roku, zostanie przyznana już po raz czwarty. W gronie tegorocznych finalistów znaleźli się:

- wicepremier Elżbieta Bieńkowska, nominowana za "przerwanie obłudnego języka polityki, za wypowiedzi jasne, konkretne i kompetentne".

- pułkownik Krzysztof Olkowicz, za to, że "zachował się jak człowiek, który żyje w kraju, gdzie prawo działa według zasady dobra i słuszności. Nie zgodził się na pozór prawa i bezduszność".

- profesor Monika Płatek, która otrzymała nominację "za merytoryczną obronę podstawowych faktów i wartości. Inteligencję i akcentowanie prawdy. Za cierpliwość w walce o prawa człowieka i obiektywny ogląd rzeczywistości, z którą nie boi się dyskutować".

Wyboru trojga finalistów dokonała Kapituła Nagrody Radia TOK FM spośród 10 nominowanych kandydatów wskazanych w redakcyjnym głosowaniu ze wszystkich propozycji słuchaczy i gości TOK FM. Kapituła składa się z 15 osób - są to: Janina Paradowska, Jacek Żakowski, Dominika Wielowieyska, Jan Wróbel, Tomasz Sekielski, Paweł Moczydłowski, Grzegorz Lewandowski, Halina Radacz, Helena Żakowska-Henzler, Paweł Łuków, Krzysztof Meissner, Danuta Przywara, Katarzyna Szymielewicz, Kamila Ceran oraz Marek Belka.

Autorem tegorocznej statuetki, którą odbierze zwycięzca Nagrody, jest projektant Michał Majewski. Inspiracją do jej powstania była zapowiedź programu "Połączenie" Jakuba Janiszewskiego z TOK FM, w której dziennikarz wyjaśnia, że "sens tworzy tylko odpowiednie połączenie". Rzeźba przybiera bowiem kształt nadany jej przez odbiorcę - może być sześcianem, w którym litery tworzą słowa, ale też chaotyczną strukturą, która skłania do poszukiwania sensu.

Radio TOK FM przyznaje swoją nagrodę osobie, instytucji lub organizacji za odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, dzieła lub wypowiedzi, które w ciągu minionego roku miały istotny wpływ na świadomość społeczną lub wręcz zmieniły polską rzeczywistość. Rok temu Nagrodę im. Anny Laszuk otrzymała Fundacja Panoptykon i Katarzyna Szymielewicz.

DOSTĘP PREMIUM