Prof. Mikołejko: Chazan jak na męczennika za wiarę całkiem nieźle sobie radzi

- Żaden szatan się nie czai, nie ma wojny z katolicyzmem. Sprawa prof. Chazana to jeden z wierzchołków góry lodowej, czyli wojny kulturowej, która się toczy w Polsce - mówi prof. Zbigniew Mikołejko, filozof. Dodaje, że ?męczennik za wiarę? złamał obowiązujące prawo. - A jak się prawo nie podoba, to się nie jest dyrektorem w publicznym szpitalu, tylko katolickiej klinice - dodaje.

Prof. Bogdan Chazan, jak tylko wróci z urlopu, zostanie odwołany ze stanowiska dyrektora szpitala im. Świętej Rodziny. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zdecydowała się - po zapoznaniu z opiniami prawnymi - zwolnić go za odmowę wykonania legalnej aborcji.

Brawo pani prezydent! Są granice narzucania własnej woli [BLOG]

Chazan zasłonił się klauzulą sumienia, która rzekomo nie pozwoliła mu na przeprowadzenie zabiegu przerwania ciąży. Dodatkowo tak przedłużał procedury, że zabieg w innym szpitalu był już niemożliwy. Ostatecznie dziecko przyszło na świat i po kilkunastu dniach przebywania w ciężkim stanie zmarło. - Sprawdziły się wszystkie rokowania, że w ogóle nie powinno się urodzić - oświadczył pełnomocnik matki.

"Męczennik? Całkiem nieźle sobie radzi"

Czy prof. Chazan jest męczennikiem za wiarę? - Całkiem nieźle sobie radzi. A znaki męczeństwa są szczególne: dyrektor dużej kliniki, ulubieniec wielu mediów - ironizuje prof. Zbigniew Mikołejko.

Filozof podkreśla, że prof. Bogdan Chazan złamał prawo, dając wyraz przewadze swojego sumienia nad sumieniem matki, która przyszła do niego po pomoc. - Twarde prawo, ale prawo. Jeśli ono nie odpowiada, to nie zostaje się dyrektorem męczennikiem w państwowym szpitalu, tylko pracuje w katolickiej klinice. Np. Świadkowie Jehowy ponoszą konsekwencje swojej wiary - nie mogą być lekarzami czy służyć w wojsku - mówi prof. Mikołejko w rozmowie z Tokfm.pl. I dodaje: nie dajmy się zwieść - to nie jest walka o sumienie, tylko władzę.

Fundamentaliści chcą zmienić świat na swoją modłę

- W Polsce toczy się wojna kulturowa, którą powinniśmy stoczyć w XVI wieku. Wtedy właśnie inne kraje wyznaczały miejsce własnej cywilizacji między świeckością a wiarą - zauważa filozof. - Fundamentaliści katoliccy próbują walką rozstrzygnąć nowe rozwiązania po ich myśli. I tak, mogą stać z różańcami przed teatrem, ale nikomu niczego nie mogą zabraniać. Żaden szatan się nie czai, nie ma wojny z katolicyzmem. Z tego prędzej czy później coś się wyłoni - uważa prof. Mikołejko.

Powtórka z rozrywki?

Czy nie stoczyliśmy już wojny ideologicznej na początku lat 90., kiedy toczył się spór m.in. o aborcję, ale i film "Ksiądz" czy plakat do filmu "Skandalista Larry Flint" (na którym była rozpięta na nagich kobiecych biodrach postać Chrystusa). - Tak było. Ale wówczas władza i demokracja w Polsce były słabe, a Kościół był potrzebny. Stąd i zgniły kompromis ws. usuwania ciąży. Teraz mamy kolejne uderzenie fundamentalistów, bo władza znów jest trochę osłabiona tzw. aferą taśmową. Na indeksie może wylądować wszystko: pomnik byka i niedźwiedzia czy spektakl "Golgota Picnic" - uważa prof. Mikołejko.

Prof. Sadurski: Dzieje się coś bardzo niedobrego. Toczy się kampania przeciw kobietom, przeciw wolności artystycznej... Nie krytykuję Kościoła. Krytyk

Prawica: Niesprawiedliwość! Eliminacja katolików!

Tomasz Terlikowski, prawicowy publicysta, który od początku stał po stronie dyrektora Chazana, grzmi, że to zamach na katolików oraz że konieczna jest zdecydowana reakcja Kościoła na taką niesprawiedliwość. - To nie jest sprawa, w której można schować głowę w piasek. To sprawa życia i śmierci i wolności sumienia i wyznania - apelujował do abp. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego, o reakcję. Apelował skutecznie.

Z kolei profesor Chazan mówił w razem.tv, że "przestrzeganie zasad prawa naturalnego będzie prawdopodobnie przyczyną eliminowania lekarzy i w efekcie ograniczenia dostępu do stanowisk pracy lekarzom wierzącym".

"Moraliści nie dopuszczają do siebie, że są ludzie, którzy zwyczajnie w Boga nie wierzą. A narzucanie im swojego Boga jest poważnym nadużyciem" [BLOG]

O najtrudniejszych i najpiękniejszych momentach w pracy ginekologa przeczytaj w książce "Bez znieczulenia" >>

TOK FM PREMIUM