Wielowieyska pyta Rostowskiego: będzie pan ministrem spraw zagranicznych? A on robi taką minę...

Jacek Rostowski, były minister finansów, był dziś gościem Poranka Radia TOK FM. Polityk na giełdzie nazwisk wymieniany jest jako mocny kandydat na stanowisko ministra spraw zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz. Rostowski na pytanie zareagował miną...

Jacek Rostowski niechętnie mówił o swoich szansach na powrót do rządu na stanowisko szefa MSZ. Miałby zastąpić Radosława Sikorskiego, który ma zostać marszałkiem Sejmu. - Pierwszy raz w Polsce przy konstrukcji rządu jest dyscyplina informacyjna, tak jak za dawnych dobrych czasów w Wielkiej Brytanii. Żaden z polityków nie próbuje grać mediami, tylko czeka na ogłoszenie składu rządu ze strony pani premier. To pokazuje, że jest dyscyplina, zwarcie. Mnie się to podoba - mówił w Poranku Radia TOK FM Rostowski.

Polityk konsekwentnie powtarza, że to spekulacje. - Ja czytam tylko gazety, nic innego o tym nie wiem. Ci, którzy mówią - nie wiedzą, a ci, którzy wiedzą - nie mówią - mówił wcześniej.

Dziennikarka dopytywała, czy Rostowski będzie szefem MSZ. - Nic nie powiem - zapowietrzył się były minister finansów.

Zobacz wideo

Kto zostanie w ekipie Kopacz?

Od kilkunastu dni trwają spekulacje dotyczące składu przyszłego rządu. Stanowiska w nowym gabinecie mają zachować politycy wywodzący się ze Stronnictwa. Są to ministrowie: gospodarki Janusz Piechociński, rolnictwa Marek Sawicki oraz pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Nieoficjalnie mówi się, że w nowym rządzie Ewy Kopacz pozostanie szef MON Tomasz Siemoniak oraz ministrowie skarbu Włodzimierz Karpiński, sportu Andrzej Biernat oraz edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Raczej prawdopodobne jest, że do nowego rządu wejdzie minister szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska oraz minister środowiska Maciej Grabowski.

Stanowiska najpewniej utrzymają również: minister finansów Mateusz Szczurek - choć wymieniany jest on w mediach jako osoba, która pożegna się z rządem - a także szefowa resortu kultury Małgorzata Omilanowska. Jako kandydata na ministra rozwoju regionalnego i infrastruktury, po odejściu Elżbiety Bieńkowskiej, która będzie komisarzem UE - media podają m.in. obecnego wiceszefa tego resortu Adama Zdziebłę.

Sienkiewicz i Arłukowicz mają odejść

Z dotychczasową pracą mają się pożegnać: minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz oraz zdrowia Bartosz Arłukowicz. Według polityków PO możliwym wariantem jest, że Sienkiewicza zastąpi w MSW obecny szef kancelarii premiera Jacek Cichocki. W kontekście obsady resortu SW wymieniane jest też nazwisko obecnego ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego.

TOK FM PREMIUM