Ile będą kosztować rezydentury, o których mówiła Kopacz? Resort: w 2015 roku 60 milionów, a 180...

Tylko w przyszłym roku rezydentury lekarzy, o których mówiła w swoim exposé Ewa Kopacz, będą kosztować dodatkowo 60 mln złotych. TOK FM poznało wyliczenia resortu w związku z zapowiedziami premier Kopacz w exposé.

W rozmowie z TOK FM wiceminister zdrowia Cezary Rzemek stwierdza, że już w przyszłym roku rezydentury finansowane z budżetu rozpocznie o trzy tysiące więcej osób. Ministerstwo obliczyło już, ile te zmiany będą kosztować.

Plan na lata

- Same te rezydentury, o których była mowa, w przyszłym roku będą kosztować 60 milionów. W następnych latach 180, a jeszcze następnych latach 195 - mówi Rzemek i dodaje, że cel tej zmiany jest prosty. Liczba rezydentur zdaniem resortu i premier ma też poprawić w przyszłości funkcjonowanie systemu.

- Nie od razu, ale będziemy mieli w Polsce więcej specjalistów - dodaje wiceminister. Resort zapewnia, że pieniądze na sfinansowanie tego kształcenia są już zarezerwowane w przyszłorocznym budżecie.

Trzeba nam też więcej studentów

Zdaniem samorządu lekarskiego do realnego zwiększenia liczby lekarzy potrzeba przede wszystkim więcej studentów medycyny. - Trzeba zwiększać liczbę rezydentur, ale to nie załatwia sprawy. Mamy chętnych na studia, ale ich nie kształcimy - mówi TOK FM Maciej Hamankiewicz szef Naczelnej Rady Lekarskiej.

Jego zdaniem w exposé zabrakło też jednoznacznej deklaracji, że służba zdrowia w Polsce będzie lepiej finansowana.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM