Kłopoty z systemem informatycznym PKW. "Ręce opadają"

Awarie, problem z drukowaniem protokołów - PKW ma poważne kłopoty z liczeniem głosów. - Jak słyszę, że projekt informatyczny zaczął być wdrażany trzy miesiące przed wyborami, to łapię się za głowę. Każda szanująca się instytucja wie, że najpierw trzeba przetestować na mniejszej grupie - komentowała w TOK FM Barbara Nowacka z TR. Wg prof. Tomasza Nałęcza, trzeba wyjaśnić, kto odpowiada za kłopoty związane z liczeniem głosów.

PKW przesuwa o trzy godziny zaplanowaną na 12.15 konferencję prasową. Znowu pojawiły się problemy z systemem informatycznym. Przypomnijmy, pierwsze pojawiły się zaledwie godzinę po zakończeniu niedzielnego głosowania. Wyników wyborów nie poznamy więc prędko.

NIK już zapowiedziało, że kontrolerzy sprawdzą "sposób zakupienia systemu informatycznego pod kątem jego zgodności z prawem, rzetelności, celowości i gospodarności". Kontrola Najwyższej Izby Kontroli zacznie się w styczniu.

Zdaniem Barbary Nowackiej z Twojego Ruchu, kłopotów z liczeniem głosów można byłoby uniknąć. - Jak słyszę, że projekt zaczyna być wdrażany trzy miesiące przed wyborami, to łapię się za głowę. Ręce opadają, bo nie tak się wdraża projekty informatyczne. Każda szanująca się instytucja wie, że system trzeba najpierw trzeba przetestować na mniejszej grupie. A my po raz kolejny oglądamy przedziwne widowisko.

Zniechęcenie

Jak mówiła Nowacka w TOK FM, informacje dotyczące kłopotów z systemem PKW oraz nieprawidłowościami dotyczącymi kart wyborczych mogą zniechęcić Polaków do brania udziału w wyborach.

Doradca prezydenta Komorowskiego - prof. Tomasz Nałęcz - oczekuje, że dowiemy się, kto jest winny zamieszaniu z liczeniem głosów. - Jeśli system wprowadza się trzy miesiące temu, to jak robienie operacji na żywym człowieku. To może się zdarzyć na Saharze, podczas rajdu samochodowego, ale nie tutaj. Żyjemy w XXI wieku, w nowoczesnym kraju Europy - mówił w TOK FM.

Trudna sytuacja PKW rozbawiła do łez publicystów komentujących problemy z systemem.

Zobacz wideo

"Pracownicy pojechali do gmin. Okazało się, że brakuje stron protokołów". Relacja z komisji wyborczej>>>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM