Sawicki o pomyśle depopulacji dzików: Trzeba chronić przyrodę, ale i dobro rolników

Rozumiem, że trzeba chronić przyrodę, ale wiele gospodarstw żyje z produkcji trzody chlewnej, a dbanie o ich kondycję ekonomiczną także jest odpowiedzialnością ministra rolnictwa - mówił w ?Poranku? TOK FM Marek Sawicki.

W województwie podlaskim wykryto trzecie ognisko wirusa ASF - afrykańskiego pomoru świń. Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział wczoraj, że na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów złoży wniosek o depopulację, czyli wybicie wszystkich dzików na terenie zagrożonym chorobą. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

Sawicki: Wirus rozprzestrzenia się wśród dzików

- Chce pan odstrzelić wszystkie dziki? - zapytała dziś ministra Dominika Wielowieyska. - Od chcieć do móc jest daleka droga. Decyzję w tej sprawie podejmuje sejmik województwa, a nie minister rolnictwa. Rozumiem, że trzeba chronić przyrodę, chronić dziki, ale w Polsce mamy ich ponad 300 tysięcy. Przypominam, że wiele gospodarstw żyje z produkcji trzody chlewnej, a dbanie o ich kondycję ekonomiczną także jest odpowiedzialnością ministra rolnictwa - odpowiedział Sawicki.

- Sugerowałem, że w związku z utrzymującym się zagrożeniem ASF należy zwrócić uwagę na to, że kolejnym ogniskiem choroby są dziki. Jak inaczej wytłumaczyć fakt, że są gospodarstwa, w których jest po siedem sztuk świń, po przebadaniu na wirusa wszystkie wykazują wynik ujemny, a tydzień później pięć z siedmiu jest już zarażonych? Widać wyraźnie, że w populacji dzików na Podlasiu ten wirus jest i się rozprzestrzenia. Sposobem na rozwiązanie problemu jest depopulacja dzików w tamtym obszarze - dodał.

Rekompensaty dla rolników czekają

Minister zbagatelizował sugestię Wielowieyskiej, że w miejsce dzików z Podlasia pojawią się inne, które przywędrują ze wschodu, czyli obszaru większego zagrożenia wirusem: - Dziki nie będą przychodziły tylko ze wschodu. Będą przychodziły też z zachodu. Pytanie, ile tych na wschodzie jest, bo tam też dokonano depopulacji.

Rolnicy chcą rekompensat od ministerstwa za straty związane z wirusem. Według Sawickiego resort jest przygotowany na wypłacenie ich rolnikom, których gospodarstwa znajdują się na obszarze zagrożenia chorobą. - Z 6 tysięcy rolników wnioski o odszkodowanie złożyło 400 - podkreślił minister.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM