"Tak nam dopomóż Bóg" w hymnie świeckiej szkoły. I słowa o "znaku krzyża"

Chodzi o Zespół Szkół Podstawowych im. 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich w Krasnobrodzie na Lubelszczyźnie. W skład zespołu wchodzą przedszkole i podstawówka. Szkoła ma swój hymn, inspirowany znaną wszystkim "Rotą", ale słowa są jednak zmienione. Hymn zaczyna się "My mamy krzyża i orła znak".

O hymnie, który jest śpiewany przez dzieci na szkolnych uroczystościach, poinformował nas pan Piotr. Był uczestnikiem jednej z takich uroczystości w szkole w Krasnobrodzie jako zaproszony na nią gość. Słowa hymnu mocno go zaskoczyły. - Zaczyna się od słów "My mamy krzyża znak" i potem są słowa o ojczyźnie. Ojczyzna, jak najbardziej, tylko dlaczego wszędzie jest ten "krzyża znak"? Tak jakby dotyczył wszystkich Polaków - mówi nasz rozmówca, który napisał w tej sprawie do Fundacji "Wolność od religii".

- Jak usłyszałem te słowa, doszedłem do wniosku, że w szkołach jednak niewiele się zmienia. Bo jak ja chodziłem do liceum czy do gimnazjum, to pamiętam, że przy każdej uroczystości byliśmy najpierw zaganiani do kościoła, a dopiero potem do szkoły. A tu jeszcze jest ta pieśń. Przecież nie wszystkie dzieci muszą wierzyć w Boga i chodzić do kościoła. Więc dlaczego mają śpiewać taki hymn? - to wątpliwości pana Piotra.

Hymn nawiązaniem do "Roty"

Hymn Zespołu Szkół w Krasnobrodzie to tak zwana "Rota dziecięca" - muzyka i słowa nawiązujące wprost do "Roty" Marii Konopnickiej. - Ale zauważmy, w jakim kontekście powstawała "Rota". Polska była wtedy w niewoli, pod zaborami, była potrzeba podkreślenia samodzielności i odrębności Polski. Dzisiaj słowa tego szkolnego hymnu mogą się kojarzyć z poczuciem zniewolenia, co mnie nie przekonuje, jeśli chodzi o sens tego tekstu - mówi prof. Paweł Nowak, językoznawca.

Dyrekcja: To pasuje do wieku naszych dzieci

Szkoła wybrała taki, a nie inny tekst, bo, jak tłumaczy nam dyrektorka Joanna Szykuła, znaleziono go w jednym z czasopism, był wpleciony w scenariusz uroczystości patriotycznej z okazji 11 listopada. - Szukaliśmy czegoś, co będzie pasować do wieku naszych dzieci, a jednocześnie czegoś, co będzie zgodne z tym, w jakim kierunku chcemy dzieci kształcić, a więc w poszanowaniu dla ojczyzny, dla godła i dla flagi - mówi Szykuła. Dodaje, że początkowo zorganizowano konkurs na słowa hymnu, ale nie było interesujących propozycji. Stąd wybór "Roty dziecięcej" i decyzja o przyjęciu właśnie tej pieśni.

Niewierzący wykluczeni?

Dyrektorka przyznaje, że grono pedagogiczne zastanawiało się nad słowami hymnu, odwołującymi się wprost do tradycji chrześcijańskiej i religii. - Dziś nie mamy w szkole dzieci, które nie chodziłyby na religię, ale był taki rok, kiedy dwoje uczniów miało zajęcia z etyki. Wtedy ich rodzice zdecydowali, że gdy w szkole były uroczystości patriotyczno-religijne, opiekę nad ich dziećmi sprawował któryś z nauczycieli - mówi dyrektorka. Dzieci nie brały więc udziału w takich uroczystościach. - Czyli je wykluczano - mówi Dorota Wójcik, prezeska Fundacji "Wolność od religii".

Kuratorium będzie interweniować?

Prof. Paweł Nowak, językoznawca, nie ma wątpliwości, że pieśń "Rota dziecięca" ma wydźwięk religijny. Przyznaje to także dyrektorka szkoły. - Ale do tej pory nie mieliśmy w związku z tym żadnych sygnałów - mówi Szykuła.

- Problem polega na tym, że gdy powstawała "Rota", to ta pieśń w ogólnym odbiorze nie była religijna, bo jakby było utożsamienie patriotyzmu i katolicyzmu. Dzisiaj, zgodnie z przepisami, które dotyczą polskiej edukacji, w szkole nie powinno się aż tak mocno akcentować symboliki chrześcijańskiej - mówi Paweł Nowak. Jak podkreśla, refren, który powtarza się za "Rotą" Konopnickiej, jest dość dramatyczny - "Tak nam dopomóż Bóg". - Tak naprawdę jest to refren przypominający nabożeństwo, a nie uroczystości świeckie, a jednak szkoła jest instytucją świecką - mówi profesor polonista.

W sprawie hymnu Fundacja "Wolność od religii" będzie interweniować u kuratora oświaty. - Hymn tej szkoły jest dla mnie pieśnią jednoznacznie określoną światopoglądowo i jako taki nie powinien w ogóle zaistnieć w publicznej, świeckiej szkole. Dlatego jako fundacja chcemy zwrócić się do kuratorium oświaty o zmianę hymnu - mówi Dorota Wójcik, prezeska fundacji. - Najbardziej razi refren "Tak nam dopomóż Bóg". W ogóle nie bierze się pod uwagę dzieci niewierzących - dodaje.

O hymn zapytaliśmy też Ministerstwo Edukacji Narodowej. Czekamy na odpowiedź.

DOSTĘP PREMIUM