Marihuana medyczna. Pierwsze takie badanie - większość Polaków jest za tym, by była dozwolona [SONDAŻ]

Marihuana medyczna. Dwie trzecie respondentów chce, by marihuana medyczna była w Polsce dozwolona - wynika ze specjalnego sondażu PBS przeprowadzonego na zlecenie Radia TOK FM, Wyborcza.pl i Fundacji Krok Po Kroku. To pierwsze takie badanie w naszym kraju.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW sondażu 42 proc. pytanych stwierdziło, że stosowanie marihuany lub pochodzących z niej produktów w polskiej medycynie powinno być dozwolone, jednak tylko zgodnie ze wskazaniami lekarskimi. Kolejne 26 proc. uważa, że taka terapia powinna być dostępna bez ograniczeń.

- Wyniki zaskakujące, bo liczyliśmy się z silną narkofobią Polaków - komentował w Radiu TOK FM Piotr Pacewicz z "Gazety Wyborczej". - Tymczasem ta narkofobia albo nie jest bardzo silna, albo została wyłączona przez element współczucia wobec chorych. Oraz zdrowy rozsądek - wskazywał.

Obecnie w Polsce niemal wszystkie zawierające medyczną marihuanę specyfiki są nielegalne. By je zażywać, trzeba występować do krajowego konsultanta i resortu zdrowia o pozwolenie na import dla konkretnej osoby. 18 proc. respondentów chce zachować obecny stan rzeczy, 14 proc. nie wyraziło zdania na ten temat.

Marihuana medyczna: argumenty "za" i "przeciw"

Według 69 proc. pytanych odbieranie możliwości leczenia marihuaną medyczną jest okrutne. 70 proc. badanych przyznaje natomiast, że legalizacja marihuany nie powinna być problemem, skoro ogólnie dostępny pozostaje bardziej szkodliwy alkohol. Nieco ponad dwie trzecie respondentów twierdzi też, że istnieje coraz więcej dowodów na lecznicze działanie konopi.

Medyczna marihuana w Sejmie. "Mam telefony od pacjentów..." >>>

Jednocześnie jednak 44 proc. uczestników badania obawia się ryzyka popadnięcia w nałóg przez leczonych marihuaną, a 36 proc. uważa wręcz, że terapie z użyciem konopi mogą prowadzić do śmiertelnych zagrożeń. 40 proc. badanych przekonuje, że zwolennikom medycznego zastosowania marihuany chodzi po prostu o legalizację narkotyków.

Nielegalna marihuana

Marihuana, zwykle stosowana rekreacyjnie, ma też właściwości, które wspomagają leczenie. Na świecie marihuana medyczna stosowana jest przy terapii osób cierpiących na padaczkę, ma też zastosowanie w chorobach układu oddechowego i pokarmowego, jaskry, pomaga pacjentom cierpiącym na stwardnienie rozsiane, chorobę Alzheimera czy stwardnienie zanikowe boczne.

W Polsce lecznicza marihuana i pochodzące z niej preparaty są nielegalne. "Do obrotu dopuszczony jest jeden lek. Wszystkie inne tego typu preparaty wymagają wystąpienia o tzw. import docelowy, czyli dla konkretnego pacjenta. Przygotowany przez lekarza wniosek musi zatwierdzić konsultant medyczny, a nawet Ministerstwo Zdrowia"

W praktyce zawierający substancje z konopi olej RSO trafia do Polski nielegalnie, głównie ze Słowenii, Czech, Holandii i Hiszpanii . Jego posiadanie grozi więzieniem. Za dystrybucję można usłyszeć wyrok nawet do 15 lat więzienia. - Mam telefony od pacjentów, którzy nie mają nic do stracenia. Oni się nie boją odsiadki. Oni chcą żyć - mówił w Sejmie Jakub Gajewski z Wolnych Konopi. Za ściągnięcie oleju dla chorej na raka babci Gajewskiemu grozi więzienie.

Sondaż PBS dla Fundacji Krok Po Kroku, Radia TOK FM i Wyborcza.pl 3-5 lipca na reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia, metodą CAPI (w domach respondentów).

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM