"Nie wszyscy nadążają za rozwojem wiedzy medycznej, nawet gdy są lekarzami" - Grodzka z klasą odpowiada posłom

- Nie wszyscy nadążają za rozwojem wiedzy medycznej, nawet gdy są lekarzami. Ale tej choroby nie leczy się młotkiem. Szacunek dla osób transpłciowych jest tak samo potrzebny jak dla każdego innego człowieka - mówiła posłanka Anna Grodzka w sejmowej dyskusji o ustawie o uzgodnieniu płci. Komisje chciały odrzucenia poprawek Senatu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas - Wiedza na temat transseksualności na całym świecie poszła bardzo do przodu. Co prawda jest tak, że nie wszyscy nadążają za rozwojem wiedzy w dziedzinie medycyny, nawet wtedy gdy są lekarzami. Ważne jest to, że transseksualność jest rzeczą wrodzoną. Tej choroby nie leczy się młotkiem, poprzez wypchnięcie z psychiki tego, co autentyczne i wrodzone - przekonywała posłów Anna Grodzka.

"Ustawa o uzgodnieniu płci" to jeden z najważniejszych projektów, jakimi posłanka Zielonych zajmowała się w Sejmie.

Ustawa dotyczy wyłącznie kwestii prawnych. Dzięki nowym regulacjom łatwiej ma przebiegać procedura zmiany płci wpisanej m.in. w akt urodzenia, jeśli nie odpowiada ona płci preferowanej przez daną osobę.

Zgodnie z ustawą, którą w lipcu przyjął Sejm, wniosek o uzgodnienie płci będzie mogła złożyć osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozostaje w związku małżeńskim.

Potrzebny szacunek

Senatorowie zgłosili do ustawy sporo poprawek, począwszy od zmiany nazwy dokumentu - z "Ustawa o uzgodnieniu płci" na "o oznaczeniu płci".

Sejmowe komisje zdrowia oraz sprawiedliwości i praw człowieka uznały, że większość senackich poprawek należy odrzucić.

Posłanka Grodzka przekonywała, że przepisy prawa dotyczące osób, które chcą zmienić płeć, jest konieczna. - Żeby ci ludzie zaczęli żyć normalnie. Żeby ich dzieci, które mogą chcieć uczestniczyć w ich życiu, nie miały problemu ze społeczeństwem, które tego nie rozumie. Tak jak i niektórzy posłowie na tej sali. Uważam, że szacunek dla osób transpłciowych jest tak samo potrzebny jak dla każdego innego człowieka.

Dziś podjęto decyzję.

TOK FM PREMIUM