"Zły uchodźca bije? Pod polską knajpą w Londynie łatwo znajdziecie przypadek, jak Polak bije"

- W Niemczech, gdzie uchodźców jest najwięcej, bezrobocie jest najniższe w UE - mówił w Poranku Radia TOK FM Piotr Szumlewicz, ekspert i doradca OPZZ. Wg niego to prawica rozpowszechnia stereotypy ws. uchodźców.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Wg Szumlewicza nt. uchodźców krążą stereotypy, które trzeba odczarowywać, np. ten o odbieraniu Europejczykom pracy. - Także moim kolegom związkowcom tłumaczę, że to wcale tak nie jest, że przyjdzie zły uchodźca, nas zje i jeszcze zabierze nam pracę. W Niemczech, gdzie uchodźców jest najwięcej, bezrobocie jest najniższe w UE. To nie kwestia tego, czy jesteśmy za czy przeciwko, ale też kwestia wyjaśniania różnych kłamliwych stereotypów, które PiS i częściowo Platforma rozpowszechnia - mówił polityk i numer 4 na liście Zjednoczonej Lewicy w Warszawie.

ZOBACZ INFORMATOR >>>

- Jeśli przedstawiciele prawicy wrzucają różne filmiki o tym, jak zły uchodźca kogoś tam bije, to jeżeliby stanąć przed polską knajpą w Londynie, łatwo znalazłby się przypadek, jak Polak bije. I neofaszyści z Niemiec też wykorzystali ten argument przeciw Polakom - dodał polityk lewicy.

PiS to nie lewica

Co nowego lewica chce zaproponować Polakom podczas wyborów? Wg Szumlewicza trzeba przekonać wyborców, że PiS nie jest lewicą, ale pod względem ekonomicznym partią - jak PO - antysocjalną. A także że nie można obiecywać kolejnych ułatwień podatkowych m.in. dla przedsiębiorców, a jednocześnie zwiększania wydatków z budżetu: - Jeżeli chcemy zwiększyć wydatki, musimy zwiększyć podatki.

Zobacz wideo

Wg Szumlewicza "niemoralne" jest życie w społeczeństwie, w którym są tak duże różnice między ludźmi m.in. w płacach. Rozwiązanie? - Obligatoryjne branżowe układy zbiorowe, np. każda pani sprzedająca w spożywczym ma gwarancję: pracuje w niedzielę, to ma nadgodziny - płaca razy trzy. W Polsce tego nie ma, jest Karta nauczyciela atakowana przez wszystkich - mówił Szumlewicz.

Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływały do przestępstw, zawierały treści rasistowskie i ksenofobiczne. Nie chcemy ich pokazywać. Nie godzimy się na naruszanie godności innych ludzi na naszym forum. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o uchodźcach. Będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadki nawoływania do nienawiści na tle rasowym i religijnym.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM