"Ci, którzy biegają po Europie, nie są uchodźcami. Cynizm" - Kraśki i Waszczykowskiego spór o uchodźców

- Ludzie, którzy są dziś w Europie, to nielegalni imigranci zarobkowi. Uchodźcami byli w obozach w Jordanii i Turcji. Byłem w obozach w Jordanii, to nie są "Hiltony", ale można tam żyć. Nawet widziałem telewizję satelitarną - mówił w TOK FM Witold Waszczykowski. Wg posła PiS w dyskusji o uchodźcach nie powinno się powoływać na przykłady z polskiej historii. - Polacy nie uciekali przed II wojną światową. Walczyli.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Zdaniem posła Waszczykowskiego miano uchodźcy należy się wyłącznie osobom, które ze względu na zagrożenie życia, bombardowania, uciekają z ogarniętej wojną Syrii do państw sąsiednich: Jordanii, Libanu, Turcji.

- Jeśli on wychodzi z obozu i biega po Europie, szuka najbardziej sprzyjającego pod względem socjalnym kraju do życia, to jest emigrantem ekonomicznym. I nie należy mu się to, czego żąda.

- To gdzie mieli prawo uciekać Polacy przed II wojną światową? Na Słowację? - pytał Piotr Kraśko.

Według posła PiS "Polacy nie uciekali - byli wypędzeni, walczyli w kraju".

Waszczykowski - w rozmowie z Kraśką - obalił też "fałszywy przykład" zwolenników przyjmowania uchodźców - o Polakach, którzy w czasie wojny znaleźli schronienie w Iranie.

- Sami tam żeśmy nie przyszli. Byłem tam ambasadorem, to wiem, jestem historykiem. To była decyzja Sowietów i aliantów, a nie Polaków i Iranu - stwierdził były wiceminister spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

DOSTĘP PREMIUM