Prof. Stępień: Pomysły PiS na zmiany w sądownictwie mają wywołać efekt mrożący

- To ma wywołać efekt mrożący, działać już dziś na sędziów. Pokazać: jak przyjdziemy do władzy, to liczcie się z tym, że tych sędziów, którzy myślą zbyt niezależnie, możemy potraktować inaczej - mówi były prezes TK Jerzy Stępień. Wg gościa TOK FM, zgłoszone przez PiS pomysły - między innymi w projekcie konstytucji - naruszają m.in. zasadę trójpodziału władzy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas PiS od dawna krytykuje wymiar sprawiedliwości. Już w przygotowanym pięć lat temu projekcie konstytucji, zaproponowano zwiększenie wpływu polityków - rządu i prezydenta - na Krajową Radę Sądownictwa. W tym roku pojawiły się np. pomysły poddawania sędziów badaniom wariografem.

- Wydaje mi się, że zgłaszanie tego rodzaju projektów, przedstawianie takich - moim zdaniem księżycowych konstrukcji - ma wywołać efekt mrożący, już dziś działać na sędziów. Pokazać: uwaga, jak przyjdziemy do władzy, to liczcie się z tym, że tych sędziów, którzy myślą zbyt niezależnie, możemy inaczej potraktować - komentował w TOK FM Jerzy Stępień.

Jak dodał były prezes Trybunału Konstytucyjnego, takie zapowiedzi "robią na sędziach wrażenie".

Zdaniem Stępnia, mamy w Polsce narzędzia, które pozwalają "nieudolnych sędziów" usunąć z zawodu. Lepiej więc byłoby je częściej stosować, niż zgłaszać nowe - kontrowersyjne pomysły.

TOK FM PREMIUM