"10 proc. dla Kukiza nie wydają mi się prawdopodobne. Chyba że Polacy rzeczywiście zwariowali"

Sondaż TNS dla "GW" daje PiS 32,5-proc. poparcie, a PO 26,3-proc. Na trzecim miejscu Kukiz'15 z 10-proc. poparciem. - Zaskakujący wynik - komentuje Janina Paradowska.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Zdaniem publicystki "Polityki" jest mało prawdopodobne, żeby w niedzielnym głosowaniu komitet Pawła Kukiza zdobył takie poparcie. - Chyba że rzeczywiście Polacy zwariowali. Ale myślę, że może nie - mówiła w Poranku Radia TOK FM.

"GW" pokazuje też , jak różni się podział mandatów, jeśli do Sejmu wejdą trzy, cztery lub sześć ugrupowań. PiS przy poparciu 36,2 proc., jeśli do Sejmu wejdzie sześć partii, miałoby 226 posłów. Przy podziale mandatów na cztery ugrupowania - PiS miałby 246 posłów. A jeśli do Sejmu weszłyby tylko trzy partie - Prawo i Sprawiedliwość zdobyłoby aż 261 mandatów.

- Można wreszcie zrozumieć, jak działa metoda d'Hondta. Dlaczego warto czasem głosować nie tylko sercem, ale posługując się też racjonalnością i rozumem, przenosząc głosy z mniejszych na większe lub odwrotnie - komentowała Janina Paradowska.

TOK FM PREMIUM