Likwidacja gimnazjów? PiS wyjaśnia, że rewolucji nie będzie. Będzie "stopniowe wygaszanie"
Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Wiemy, jaki pomysł na edukację ma PiS. Dwa dni temu gruchnęła wieść, że Prawo i Sprawiedliwość chce likwidacji gimnazjów. Postulat ten pojawiał się już wcześniej. Teraz, po wygranych wyborach, nabrał "mocy".
Gimnazja znikną w 2017
Co z likwidacją gimnazjów? Nie stanie się to w przyszłym roku szkolnym. Dzieci, które dziś są w szóstej klasie, w roku szkolnym 2016-2017 pójdą do gimnazjów. A dzisiejsi piątoklasiści będą uczyć się w podstawówce już do ósmej klasy. A potem pójdą do liceum. W roku szkolnym 2017-2018 już na dobre wróciłaby klasa 7. A gimnazja stały się przeszłością. Sławomir Kłosowski, b. wiceminister edukacji w rządzie PiS, współautor zmian, wyjaśnia, że przyszły rok będzie czasem na konsultacje ze środowiskiem nauczycielskim.
Dłuższe nauczanie początkowe
Pomysł jest tak, by obowiązywał system 3x4 (lata), czyli podzielona na dwa etapy podstawówka i czteroletnie liceum.
Zapowiedzi krytykuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Sławomir Broniarz, prezes ZNP: Wolałabym, żebyśmy nie robili rewolucji w oświacie i nie robili tego wbrew interesom środowiska. Nauczyciele mają różne opinie o trudności z funkcjonowaniem gimnazjów. Ale likwidacja gimnazjów? Co samorządy mają zrobić z tymi budynkami? Wiele z nich zostanie pustych. Koszty poniosą samorządy, rodzice, uczniowie i nauczyciele - wylicza. Przyznaje jednak, że efekt propagandowy byłby przeogromny.
- Nie wiem, co się stało, że nauczyciele nagle zaczęli się bać (zwolnień - red.). Nic się nie zmieni w ilości lat, które uczeń spędzi w szkole - mówi Elżbieta Witek, rzeczniczka PiS, która pojawia się na giełdzie nazwisk potencjalnych ministrów edukacji i zapewnia, że nie podpisałaby się pod czymś, co może zaszkodzić nauczycielom i uczniom.
Zmiany dotkną nie tylko gimnazja. Z liceów miałoby zniknąć profilowanie, za to w przedszkolach pojawi się wychowanie patriotyczne.
A 6-latki?
Projekt dotyczący zniesienia obowiązku szkolnego 6-latków jest już gotowy. Elżbieta Witek tłumaczy, o co chodzi. A chodzi o przywrócenie rodzicom wyboru. - Jeżeli rodzice, którzy teraz dali dzieci 6-letnie do szkoły, a uważają, że źle się stało, będą mogli z tej pierwszej klasy zabrać. Chcemy, żeby zerówki wróciły i uczyły dzieci czytania i pisania - tłumaczy w rozmowie z Joanną Mąkosą, reporterką TOK FM.
Gimnazja jak przed wojną
Ostatnia rewolucja w edukacji była 16 lat temu. Gimnazja w polskim systemie oświaty pojawiły się ponownie 1 września 1999 roku. Od tego roku gimnazjum to drugi, obowiązkowy poziom kształcenia w Polsce. Uczęszcza do niego młodzież w wieku 13-16 lat. Pierwszym rocznikiem, który chodził do gimnazjum, był rocznik 1986.
Powrót do tradycji przedwojennej ma wielu krytyków. Gimnazjom zarzuca się, że np. nie radzą sobie z nauką młodzieży w tzw. trudnym wieku.
-
Prezydent "jest klaunem ośmieszającym społeczeństwo". Orędzie nie poprawiło jego wizerunku
-
"Roszczeniowe zetki" rozwścieczyły pracodawców. "Rozwydrzone dzieci, które nie dorosły do pracy"
-
"Bujaj się Andrzej, robimy swoje". "Przetłumaczył" komentarz Kaczyńskiego na "paradę absurdu" Dudy
-
Chińczycy strącili najbogatszego człowieka świata. To zły prognostyk dla gospodarki
-
Ludzie uciekają, a oni strzelają z armat. Ekspert o "chorej logice" Rosji
- "Kanibalizować" partie opozycyjne, czy nie? Symetryści bez ogródek o marszu 4 czerwca
- Abp Marek Jędraszewski w Boże Ciało nie zapomniał o polityce. Było o aborcji i "niektórych partiach"
- ETPC podjął decyzję w sprawie skargi ośmiu kobiet. Oskarżały Polskę o brak dostępu do aborcji
- Francja. Atak nożownika. Sześć osób rannych, w tym czworo dzieci. "To tchórzostwo"
- Komisja Europejska rozpoczęła procedurę naruszeniową w sprawie "lex Tusk". Co dalej?