PiS szykuje kolejne referendum w Warszawie? "Podejmę rękawicę" - zapowiada Gronkiewicz-Waltz

Dominika Wielowieyska sugeruje, że PiS nie skończy na pomyśle wcześniejszych wyborów do sejmików wojewódzkich. Wg dziennikarki "GW", nie można wykluczyć, że partia Jarosława Kaczyńskiego po raz kolejny spróbuje odsunąć od władzy prezydent Warszawy. - To naruszenie demokracji, Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego - oceniła w TOK FM Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Zdaniem prezydent Warszawy, organizowanie wcześniejszych wyborów tylko dlatego, że PiS od początku trzyma się wersji, że przed rokiem doszło do fałszerstw, jest bezzasadne.

Tym bardziej, że sądy zajmujące się protestami wyborczymi nie znalazły dowodów, że do fałszerstw faktycznie doszło.

- Słyszę, że PiS chce też odzyskać miasta. I na przykład w Warszawie jeszcze raz organizować referendum przeciwko pani - pytała Dominika Wielowieyska prezydent stolicy.

Gronkiewicz-Waltz zadeklarowała, że jeśli pomysł referendum w sprawie jej odwołania zostanie zgłoszone, "podejmie rękawice".

- Ale takie referendum to naruszenie demokracji, Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego, bo ogranicza samodzielność. Nawet w Szwajcarii nie ma referendów w sprawie odwołania burmistrza czy prezydenta. Organizowanie referendum rozpatrywać można tylko w sytuacjach wyjątkowych, np. kiedy mamy do czynienia z malwersacjami na wielką skalę, czy kiedy prezydent rządzi z więzienia, jak było to w przypadku Olsztyna i Gorzowa - mówiła prezydent Warszawy w TOK FM.

TOK FM PREMIUM