"Odwrócenie reformy OFE to operacja niewyobrażalna" - ocenia była wiceminister finansów

- TK w kilku wcześniejszych sprawach, o dużych skutkach dla budżetu, przeciwstawiał zasadę państwa prawnego zasadzie ochrony finansów. I w sytuacji dużego zagrożenia dla państwa wybierał zasadę bezpieczeństwa państwa. Bo bezpieczeństwo państwa to bezpieczeństwo wszystkich obywateli - przypomniała w TOK FM dr Irena Ożóg. Decyzję TK w sprawie reformy OFE możemy poznać w środę.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas - Odwrócenie reformy OFE to operacja niewyobrażalna - oceniła Ożóg, która w przeszłości była wiceministrem finansów.

Trybunał Konstytucyjny zajął się sprawą reformy OFE po wniosku byłego już prezydenta Bronisława Komorowskiego i skardze prof. Ireny Lipowicz, byłej rzeczniczki praw obywatelskich. We wniosku prezydenckim zakwestionowano m.in. zapisy o zakazie reklamowania OFE i nakazie inwestowania w akcje.

Wg RPO zmiana przepisów dotyczących OFE, przygotowana i przeprowadzona przez rząd Donalda Tuska, narusza m.in. zasadę zaufania obywateli do państwa.

Ministerstwo finansów wyliczyło, że jeśli TK uzna reformę za niekonstytucyjną, dług publiczny wzrośnie o ponad 200 miliardów złotych.

Zawsze można nie wykonać orzeczenia TK....

Jak przypomniała dr Irena Ożóg w magazynie "EKG", nawet jeśli sędziowie trybunału zakwestionują konstytucyjność zapisów dotyczących Otwartych Funduszy Emerytalnych, rząd może to pominąć.

- Jest wiele orzeczeń TK, które nie zostały wykonane. Ale w przypadku nie wykonania orzeczenia mielibyśmy do czynienie z dramatem innego rodzaju. Z oceną, czy Polska jest państwem praworządnym, czy nie jest - mówiła była wiceszefowa MF.

Decyzję sędziów Trybunału Konstytucyjnego mamy poznać jutro.

TOK FM PREMIUM