Rosja największym "wygranym" zamachu w Paryżu. "Tylko kwestią czasu jest wyciągnięcie Rosjan z izolacji"

Zaostrzenie kursu wobec tzw. Państwa Islamskiego pomoże Rosji wydobyć się z międzynarodowej izolacji. Wymierne efekty ocieplenia relacji mogą pojawić się pod koniec roku, gdy nadejdzie czas podjęcia decyzji, czy przedłużać sankcje.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Zdaniem Zbigniewa Parafianowicza, dziennikarza "Dziennika Gazety Prawnej", obecną sytuację możemy porównać do tego, co działo się w Europie w czasach II wojny światowej. - W 1939 roku Sowieci najechali Finlandię, za co zostali wykluczeni z Ligi Narodów. Znaleźli się w izolacji. Ale najazd III Rzeszy na ZSRR spowodował radykalne odwrócenie sytuacji geopolitycznej. I Związek Sowiecki Stalina miał szanse zalegalizować się w tej nowej sytuacji - przypomniał.

Z Putinem znów się rozmawia

Pierwsze zmiany w relacjach Zachodu z Rosją widać było podczas szczytu G20 w Turcji, który rozpoczął się kilka godzin po zamachach w Paryżu.

- Wszyscy najważniejsi ludzie tego świata spotkali się z Władimirem Putinem. To nie były kuluarowe rozmowy, pięć zdań zamienionych przypadkiem, tylko przygotowania do poważniejszego dealu - oceniał Zbigniew Parafianowicz w TOK FM.

Kolejna okazja do spotkań liderów państw Zachodu z prezydentem Putina już 30 listopada, podczas szczytu klimatycznego w Paryżu.

Dziennikarz "DGP" przypomina, że pod koniec roku będzie podejmowana decyzję, czy po raz kolejny przedłużyć sankcje wobec Moskwy. To wtedy Zachód może pokazać zmianę stanowiska wobec Moskwy.

Przypomnijmy, sankcje wprowadzono po rosyjskiej aneksji Krymu.

Kluczem jest Syria

Bez Rosji trudno wyobrazić sobie rozwiązanie problemu Syrii. Kreml od początku wojny domowej twardo stoi po stronie prezydenta Asada. Stanowisko Moskwy skutecznie utrudniało przyjęcie jakiejkolwiek rezolucji OZN, potępiającej władze w Damaszku.

Jak podkreśla Parafianowicz, Zachodowi "potrzebny jest rosyjski wywiad, służby specjalne, możliwości działania w Syrii".

- A przecież sama Rosja jest poszkodowanym. To tzw. Państwo Islamskie przeprowadziło zamach na rosyjski samolot. Rosja ma więc pełne moralne prawo, by do koalicji antyislamistycznej się przyłączyć. I tym samym wrócić na arenę międzynarodową.

Rosjanie zaoferowali dziś 50 mln dolarów za informacje dotyczące zamachowców, którzy doprowadzili do katastrofy Airbusa A321 z 224 osobami na pokładzie.

Jak poinformował szef FSB, katastrofę spowodował wybuch ładunku domowej roboty.

"Putin po mistrzowsku rozgrywa kwestię syryjską" - ocenia dr Górak-Sosnowska>>>

DOSTĘP PREMIUM