"Wrażenie ogólnego chaosu. Brak konkretów" - komentatorzy o expose

- Jako osoba o poglądach lewicowych, byłbym gotów zgodzić się z wieloma obietnicami Beaty Szydło - deklarował w TOK FM Michał Sutowski. Ale wg publicysty "Krytyki Politycznej", kłopot zaczyna się, kiedy zaczniemy się przyglądać szczegółom. Bo wg Sutowskiego, najsłabszym elementem expose był brak konkretnych pomysłów na "pozyskiwanie wpływów podatkowych". Szczególnie niepokoi, że premier mówiła o "lewarowaniu kapitału".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas "We współpracy z prezydentem nawiążemy do polityki śp. Lecha Kaczyńskiego" - Expose Beaty Szydło [RELACJA NA ŻYWO]>>>

- Lewarowanie polega na tym, że inwestujemy przy pomocy środków, których tak naprawdę nie mamy. To instrument finansowy, który sprawdza się przy dobrej koniunkturze. Ale kiedy sytuacja na rynkach pogarsza się, to zaczynają się problemy. Wydaje mi się, że to nie do końca bezpieczny kierunek - komentował Michał Sutowski w TOK FM.

Zdaniem publicysty, expose premier Szydło sprawiało wrażenie "ogólnego chaosu". Sutowskiemu zabrakło jasnej deklaracji, że nauczyciele z likwidowanych gimnazjów nie stracą pracy oraz przekonujących pomysłów na zwiększenie wpływów do budżetu. - Tym bardziej, że obiecano m.in. obniżenie - do 15 proc. - podatku CIT dla najmniejszych przedsiębiorstw.

Najważniejsze obietnice wyborcze

Dla Łukasza Lipińskiego, wystąpienie premier Szydło nie przyniosło pozytywnych zaskoczeń. Przemówienie, wg analityka "Polityki Insight", było chaotyczne.

- Druga rzecz, która była dla mnie ciekawa, to obietnice. Pani Szydło podtrzymała wiele obietnic z kampanii wyborczej. Deklarowała, że w ciągu pierwszych stu dni rządzenia, zostaną uchwalone przepisy dotyczące m.in. 500 złotych na dziecko, obniżenia wieku emerytalnego, podwyższenia kwoty wolnej od podatku. Ale jednocześnie premier była powściągliwa, jeśli chodzi o składanie obietnic pod adresem różnych grup zawodowych. Zanotowałam, że powtarzała tylko: Zadbamy o godne warunki dla tych ludzi. Ale konkretnych deklaracji np. na temat podwyżek, nie było.

DOSTĘP PREMIUM