"O. Rydzyk na sali, a expose bez deklaracji ws. stosunków państwo-Kościół"

Wg Adama Szostkiewicza expose Beaty Szydło było wystąpieniem "dość bezbarwnym, lecz rzeczowym i niekonfrontacyjnym". Publicysta "Polityki" chwali premier za uściśnięcie dłoni liderów opozycji - pisze na blogu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Zdaniem Szostkiewicza pochwały należą się też za rozpoczęcie wystąpienia od nawiązań do ostatnich wydarzeń we Francji.

"Szydło przejęła już w kampanii wyborczej pozę "jednej z nas", zwykłej Polki, która z górniczej rodziny w małym miasteczku doszła na wyżyny władzy państwowej. Tę samą rolę, skromnej służebnicy Ojczyzny, przyjęła podczas prezentacji programu działań swego rządu w Sejmie. Będziemy obserwować, jak długo tę postawę uda się jej zachować, mając w rządzie ministrów, którzy skromnością urzędników Rzeczpospolitej raczej nie grzeszą" - napisał publicysta "Polityki".

"Rząd ludowo-narodowy"

Zaskoczeniem dla Adama Szostkiewicza był brak zapowiedzi dotyczących relacji państwa z Kościołem. Choć zaskoczeniem nie była... obecność na galerii sejmowej twórcy Radia Maryja i Telewizji Trwam .

"Wymowny wydaje mi się brak w expose sprawy stosunków państwo-Kościół pod rządami prawicy. Przemilczenie tego gorącego tematu może oznaczać, że albo Szydło nie ma tu zdania - a powinna i powinna o tym powiedzieć obywatelom - albo że je ma i jest to stanowisko odchodzące od obecnego konstytucyjnego modelu, a wtedy premier tym bardziej powinna powiedzieć Polakom, wśród nich niekatolikom i niewierzącym, co z tego ma dla nich wynikać"- podkreślił publicysta.

Zdaniem Szostkiewicza, gabinet Beaty Szydło to rząd "ludowo-narodowy". - To zmiana na gorsze, ale z pewnością spodoba się on wyborcom prawicy i jej sympatykom. Ta tradycja polityczna ma zresztą swoje miejsce w naszej historii i z pewnością jest bliższa obecnym polskim interesom niż jakiś rząd nacjonalistyczno-antyeuropejski, który gotowi by byli nam zafundować niektórzy posłowie z frakcji pana Kukiza - ocenił na blogu publicysta "Polityki".

"Polityka prorodzinna, reforma edukacji, gospodarka... Co Szydło obiecała w expose?">>>

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM