Smolar o planach nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym: "Demokracja jest zagrożona"
Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Zaliczam się do tych, którzy uważają, że demokracja w Polsce jest zagrożona - powiedział Aleksander Smolar, szef fundacji Batorego, w Poranku Radia TOK FM - To nie znaczy, że została zlikwidowana, ale demokracja liberalna jest w niebezpieczeństwie - dodał.
Smolar przypomniał, że demokracja ma różne znaczenia.
- Demokracja liberalna jest podstawą nowoczesnego państwa. Jest to proces, który jest ograniczony prawami jednostki czy mniejszości - tłumaczył Aleksander Smolar - A na jej straży stoją instytucje, takie jak Trybunał Konstytucyjny czy Rada Polityki Pieniężnej. Ograniczają one pole czystej polityki - dodał. Gość radia przestrzegał, że PiS popiera model demokracji nieliberalnej.
Nieliberalna demokracja to "ideał Kaczyńskiego"
- To, co widzimy, to że PiS podważa instytucje demokratyczne jedna po drugiej. Pierwszy jest Trybunał Konstytucyjny- tłumaczył Aleksander Smolar. Odniósł się też do decyzji prezydenta Andrzeja Dudy co do ułaskawienia Mariusza Kamińskiego. - To jest niesamowite, powoływanie się na poczucie sprawiedliwości ludu - mówił Smolar. - Sprawiedliwość ludu to sprawiedliwość linczu lub rewolucji. To nie jest normalne państwo prawa - powiedział.
- To ideał Kaczyńskiego, i to od dawna - mówił Smolar. - Oni są zwolennikami nieliberalnej demokracji. Robić, co się chce, powołując się na wolę ludu. Mówią o tym otwarcie, tak jak Orban, na którego się powołują. Demokracja liberalna chroni nie tylko przed tyranem czy oligarchami, ale i przed tyranią grupy - tłumaczył Aleksander Smolar - Wybiera się ludzi, którzy decydują. A potem tworzy się instytucje, które są zabezpieczeniem przed tyranią. A zbliżamy się do sytuacji, gdzie większość parlamentarna będzie mogła podejmować decyzję, nie zważając na nic i na nikogo - stwierdził.
Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym
8 października poprzedni Sejm wybrał pięciu nowych sędziów TK - przeciw czemu było PiS. Prezydent Andrzej Duda dotychczas nie zaprzysiągł nowo wybranych sędziów - co jest konieczne, by mogli orzekać. - Sędziów TK mógł wybrać nowy Sejm i w normalnych warunkach właśnie w taki sposób by to nastąpiło; w moim przekonaniu to, co się stało, było poważnym naruszeniem zasad demokratycznych - mówił Duda w środę.
Jeżeli nowelizacja ustawy o TK wejdzie w życie w proponowanym kształcie, wybór nowych sędziów może ruszyć od nowa. Nie jest jednoznaczne, czy miałoby to dotyczyć wszystkich pięciu sędziów, czy tylko dwóch, wybranych w miejsce tych, których kadencje mijają w grudniu.
Ponadto projekt rozszerza z obecnych 9 do 11 sędziów tzw. pełny skład TK. "Zasada orzekania przez pełny skład orzekający wiąże się z koniecznością wnikliwego rozpatrzenia sprawy o szczególnej wadze i znaczeniu dla funkcjonowania państwa" - głosi uzasadnienie.
-
Roksana bała się, że spotka ją to samo, co Dorotę z Nowego Targu. "W szpitalach leżą kobiety świadome, że grozi im śmierć"
-
Ta zbrodnia doprowadziła do dymisji na szczycie władzy. Śmierć Jána Kuciaka i wyrok bez precedensu
-
Zwierzęta na fermie rzucane o beton, uderzane siekierą. "Nie jest to jednostkowy przypadek"
-
Nie żyje Barbara Borys-Damięcka. Senator miała 85 lat
-
"Kreml de la creme". Dlaczego Kaczyński i Glapiński powinni wytłumaczyć się z rosyjskich tropów?
- Trzecia Droga zaprosiła na konsultacje PiS i Konfederację. Na opozycji wybuchła awantura
- Coooo? Co pan właśnie powiedział? [614. Lista Przebojów TOK FM]
- Młodzi nie chcą głosować "za Donaldem, Szymonem, Władysławem". "Oni nas potrzebują, a nie my ich"
- Niezwykły przejaw metysażu kulturowego - drewniane synagogi "namioty"
- USA przekażą Ukrainie broń za 2,1 mld dolarów. Kupią m.in. rakiety Patriot i HAWK