Ewa Siedlecka w trzech zdaniach wyjaśnia, co oznacza dzisiejsze orzeczenie TK

Ponad godzinę sędziowie Trybunału Konstytucyjnego wyjaśniali wątpliwości związane z wyborami sędziów - październikowymi i grudniowymi. Ewa Siedlecka wyjaśniała zawiłości wyroku TK.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Wybór dwóch sędziów rekomendowanych przez PO był niekonstytucyjny. Trzech pozostałych powinno być niezwłocznie zaprzysiężonych przez nowego prezydenta. Tak wynika z orzeczenia TK. WIĘCEJ>>

- Trybunał Konstytucyjny znalazł sposób, by wypowiedzieć się w sprawie słynnych pięciu uchwał, które Sejm przegłosował w ubiegłym tygodniu. Unieważniały one wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego - tłumaczyła w TOK FM Ewa Siedlecka, dziennikarka "Gazety Wyborczej" opisująca prace m.in. pracę Trybunału od lat. - Wcześniej prawnicy mówili to samo, ale teraz orzekł to Trybunał Konstytucyjny - dodała.

Jak rozumieć ponad godzinne orzeczenie TK? - Nie ma wyboru pięciu sędziów, których w nocy zaprzysiągł prezydent. Są trzej sędziowie wybrani w październiku, których prezydent nie zaprzysiągł (choć powinien to zrobić). Oraz dwóch nowych sędziów wybranych wczoraj na miejsce sędziów, którym kadencja kończyła się w grudniu - komentowała Siedlecka.

Zobacz wideo

TOK FM PREMIUM