Ekspert: Jako prawnik nie wyobrażam sobie, że Duda nie przyjmie ślubowania trzech sędziów. Jako obywatel - spodziewam się wszystkiego

- Musimy mieć świadomość, jeśli będziemy brnęli w ten spór, to złamiemy podstawowe kanony, na których opiera się nasze państwo - prawnik, dr Ryszard Balicki w TOK FM.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Wybór dwóch sędziów rekomendowanych przez PO był niekonstytucyjny, trzech pozostałych powinno być niezwłocznie zaprzysiężonych przez nowego prezydenta - wynika z orzeczenia TK . Orzeczenia jednomyślnego.

Marszałek Sejmu - Marek Kuchciński (PiS) upiera się, że wczorajszy wybór pięciu sędziów TK jest legalny.

Dr Ryszard Balicki, wydział prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego mówił w TOK FM: Dziwię się, że marszałek Sejmu tak szybko i pochopnie wydaje sądu.

Dodał, że jest problem, ale czwartkowe orzeczenie TK może pomóc go rozstrzygnąć.

- Trybunał orzekł jednoznacznie, że wybór trzech sędziów dokonany przez Sejm poprzedniej kadencji był zgodny z prawem. A obowiązkiem prezydenta jest przyjmować ślubowanie niezwłocznie. Nie widzę przeszkód, żeby prezydent ślubowanie przyjął - komentował dr Balicki w TOK FM.

Jaka jest teraz sytuacja? - Mamy w TK 14 sędziów, tylko 11 może orzekać. Trzech sędziów nie złożyło ślubowania, co nie zmienia faktu, że są sędziami. Bo wybrał ich Sejm - dodał ekspert.

- A co jeśli nie będzie ślubowania? - pytała Agnieszka Lichnerowicz.

- Jak prawnik i konstytucjonalista nie spodziewam się tego. Jako obywatel, który obserwuje, co się dzieje od dwóch tygodni - spodziewam się wszystkiego . I to jest przykre. Musimy mieć świadomość, jeśli będziemy brnęli w ten spór, to łamiemy podstawowe kanony, na których opiera się nasze państwo - mówił Balicki w TOK FM.

Kiedy można wybrać sędziego TK? Kiedy mamy świadomość, że pojawi się wakat. Wczoraj Sejm dokonał wyboru osób na wakaty, których nie było.

Ewa Siedlecka w trzech zdaniach wyjaśnia, co oznacza dzisiejsze orzeczenie TK>>

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM