500 zł na dziecko. Zasiłek najszybciej stracą rodziny, w których jest duża różnica wieku między rodzeństwem. "Dziecko przestaje być zaliczane do kategorii dziecka..."

Kiedy pierwsze dziecko osiągnie pełnoletność, drugie przestanie dostawać 500 złotych. Chyba, że dochód rodziny nie przekracza 800 zł na osobę. - Jeśli dziecko skończyło 18 lat, to przestaje być zaliczane do kategorii dziecka - tłumaczy Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas 500 złotych to hasło, które przebiło się najbardziej w kampanii wyborczej PiS. - Program 500 złotych na dziecko jest priorytetowy i będzie realizowany w celu wsparcia rodzin, które są dzisiaj w trudniejszej sytuacji materialnej, i to jest program, który pomoże rozwiązać problem demograficzny - mówiła przed kilkoma tygodniami premier Beata Szydło. Miesięczne wsparcie w wysokości 500 złotych w przypadku drugiego i kolejnych dzieci będzie kierowane do wszystkich rodzin, a rodziny o mniejszych dochodach otrzymają wsparcie również na pierwsze dziecko.

Diabeł jednak tkwi w szczególach. Oprócz kryterium dochodowego pojawia się wątek wieku dzieci. Kiedy pierwsze dziecko osiągnie pełnoletność, drugie przestanie dostawać 500 złotych. Chyba, że dochód rodziny nie przekracza 800 złotych na osobę.

Ustawa 500+, sztandarowy projekt PiS, trafiła do konsultacji, ale jak przyznaje w rozmowie z Joanną Mąkosą Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ten zapis raczej się nie zmieni.

Joanna Mąkosa, TOK FM: Co dzieje się w momencie, kiedy w rodzinie jest dwójka dzieci i pierwsze, starsze kończy 18 lat?

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej : Jak dziecko skończyło 18 lat, to przestaje być zaliczane do kategorii dziecka i świadczenie obliczamy ponownie, kierując się już tylko kryterium dochodowym. Jeśli dochód na członka rodziny przekracza 800 zł, to młodsze dziecko traci świadczenie 500 zł.

Joanna Mąkosa: Polacy mogą się czuć zawiedzeni, to wasz sztandarowy projekt, 500 zł na drugie dziecko, a okazuje się, że jeśli w rodzinie jest ośmio- i 17-latek, to temu młodszemu świadczenie przysługuje tylko przez rok.

- Chyba, że rodzina spełnia kryterium dochodowe. Przyjęliśmy granicę 18 lat, tak samo jest w innych przepisach, w pewnym momencie zawsze się coś kończy, jeśli chodzi wspomaganie państwa. Nie ma tu z naszej strony złych zamiarów. Tak ten system będzie po prostu funkcjonował.

W innych przepisach, na przykład Karcie Dużej Rodziny, dzieckiem jest członek rodziny do 25. roku życia, jeśli wciąż się uczy i jest na utrzymaniu rodziców. Nie braliście pod uwagę takiego rozwiązania?

- Przyjęliśmy granice 18. lat. Głównie chodzi o to, żeby system był maksymalnie uproszczony i żeby nie tworzyć kolejnych dokumentów. Projekt jest teraz w konsultacjach międzyresortowych i będzie też poddany konsultacjom społecznym, jesteśmy otwarci na propozycje.

Czyli to kryterium wiekowe (18 lat), to wciąż sprawa otwarta?

- Wydaje mi się, że na dziś to kwestia zamknięta. Trzeba byłoby to znowu przeliczyć jeśli chodzi o koszty budżetowe, a budżet na 2016 rok jest zaplanowany przy takich właśnie założeniach ustawy. Nie przypuszczam, ze po przyjęciu budżetu byłaby możliwość znalezienia dodatkowych środków, nie jestem w stanie nawet określić ile by to kosztowało.

DOSTĘP PREMIUM