Poseł Kukiz'15 o podatku bankowym: Śmieszne. Ktoś stwierdził "a ci są bogaci, to weźmiemy"

- Czy jak wzbogacą się producenci zelówek, to ich opodatkujemy? - tak poseł ruchu Kukiz'15 odniósł się do pomysłu PiS dot. nałożenia podatków na banki. Podatek od hipermarketów? - Ręce zacierają doradcy podatkowi, którzy wymyślają sposoby obejścia daniny - mówił Jacek Wilk w Poranku Radia TOK FM.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas - Mam istotne wątpliwości - powiedział Jacek Wilk, poseł Kukiz'15, o przyjętej wczoraj przez rząd propozycji budżetu. Zakłada ona większe wydatki, ale też większe wpływy, m.in. przez obłożenie podatkami banków i sklepów wielkopowierzchniowych. - Nie jestem zwolennikiem ani zadłużania państwa, ani podnoszenia deficytu, ani wprowadzania tego typu podatków - mówił w Poranku Radia TOK FM Wilk. - To jest taki śmieszny podatek, ktoś stwierdził "a ci są bogaci, to weźmiemy" - ironizował. - Za chwilę może się okazać, że bogaci są, dajmy na to, producenci zelówek do butów. To nałożymy na nich podatek? - pytał.

Zła metoda

- Podatki muszą być z zasady powszechne i takie same dla wszystkich, tylko wtedy spełniają swoją rolę - utrzymywał poseł. Jak dodawał, stwarzanie wyjątków, "przywilejów odwrotnych" dla niektórych, tworzy pokusę wyszukiwania kolejnych grup do opodatkowania. Jednocześnie już obłożone daninami grupy starają się różnymi sposobami uciec spod "ucisku". - System staje się nieszczelny - podsumował Wilk. - Ja wiem, że narażam się mnóstwu ludzi, którzy tak nienawidzą banków i chcieliby uszczknąć troszeczkę z ich miliardów, ale metoda jest po prostu zła - oceniał.

"Bronię zdrowego rozsądku"

- Jednocześnie broni pan hipermarketów - zauważył prowadzący Jan Wróbel. - Bronię zdrowego rozsądku - odparł przedstawiciel Kukiz'15. - Jedyną grupą, która teraz zaciera ręce z radości są doradcy podatkowi. Wymyślają sposoby, jak podzielić ten wielkopowierzchniowy sklep np. na cztery mniejsze, jeden będzie mięsny, drugi z nabiałem, a trzeci ze środkami chemicznymi, po to, by nie płacić podatku - mówił. - Efekt fiskalny będzie mizerny.

DOSTĘP PREMIUM