Jest wniosek do prokuratury ws. sędziów TK. "Osoba fizyczna" twierdzi, że przekroczyli uprawnienia

Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi postępowanie sprawdzające w sprawie orzekania przez Trybunał Konstytucyjny 3 i 9 grudnia w niepełnym składzie - dowiaduje się reporter TOK FM Darek Zalewski.

Wniosek o wszczęcie postępowania złożyła osoba fizyczna. Twierdzi ona, że prezes i sędziowie Trybunału przekroczyli swoje uprawniania, wydając 3 i 9 grudnia wyroki w niepełnym, pięcioosobowym składzie - mówią śledczy.

Prokuratorzy skierowali już do Trybunału pytanie, dlaczego do tego doszło. Jednak decyzji o wszczęciu postępowania w tej sprawie jeszcze nie ma. 3 grudnia TK rozpatrywał m.in. skargi PO i RPO dotyczące nowelizacji ustawy o TK jaką uchwalił sejm poprzedniej kadencji większością głosów koalicji rządzącej. Na podstawie tych przepisów wybrano awansem dwóch sędziów Trybunału, co stało się zarzewiem konfliktu wokół TK.

9 grudnia zaś sędziowie zajęli się ustawą o TK autorstwa PiS, przygotowaną naprędce tuż po wyborach. Dzięki niej prezydent zaprzysiągł 5 innych sędziów TK wybranych przez sejm, co pogłębiło tylko kryzys. Z obu posiedzeń wyłączyli się sędziowie, którzy tworzyli przepisy w czasach koalicji PO-PSL.

TOK FM PREMIUM