Pinior: Ustawa policyjna może zagrozić podstawowym wolnościom, prawom człowieka

- To bardzo niebezpieczny projekt - oceniał Józef Pinior, działacz antykomunistyczny, były senator PO. - Niewłaściwie stosowana ustawa może doprowadzić do tego, że prawo do tajemnicy dziennikarskiej czy adwokackiej może nie być w Polsce gwarantowane - ostrzegał.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas -To niebezpieczne rozszerzenie pola inwigilacji w Internecie - mówił Józef Pinior w Radiu TOK FM. Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu tzw. ustawy policyjnej. Zakłada on dostęp policji i służb do danych o abonentach gromadzonych na podstawie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Pinior, działacz opozycji w PRL, stwierdził, że niewłaściwie stosowana procedura "może doprowadzić do tego, że pewne podstawowe wolności nie będą w Polsce gwarantowane". - My piszemy w Internecie, wręcz żyjemy tam - podkreślał były senator PO. - W procesie kontroli operacyjnej, monitorowania naszej działalności w sieci, służby mogą dojść do informacji, które są tajemnicą adwokacką czy dziennikarską - ostrzegał Pinior.

- Ten projekt nie precyzuje, co służby mają wtedy robić z taką informacją - zaznaczał polityk. - To się dzieje poza kontrolą sądową - dodawał. W jego przekonaniu, projekt jest bardzo niejasny - Jeżeli nałożymy na niego to, co się teraz dzieje w Polsce, swego rodzaju logikę stanu wyjątkowego, wynikającą z działań większości parlamentarnej, to może okazać się, że ustawa może zagrozić podstawowym wolnościom, prawom człowieka w Polsce - mówił Pinior. - W tym sensie ona jest bardzo niebezpieczna - podkreślił.

DOSTĘP PREMIUM