Wraca komisja smoleńska. Paradowska czyta nazwiska, a tam: Binienda... "Groteska, skandal"

- Zasada jest taka, że nikt, kto był w komisji Millera, nie ma prawa wślizgnąć się do tej - mówiła Janina Paradowska. Informację o powstaniu nowej komisji podała "Rzeczpospolita". - Nie ma zaskoczeń - skomentowała skład zespołu publicystka. Jej zdaniem powołanie komisji to "groteskowe wydarzenie".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas - To jest jedno z większych groteskowych wydarzeń - powiedziała Janina Paradowska. - Chociaż nie wiem, czy to dobre określenie - dodała. Dziennikarka odniosła się do doniesień "Rzeczpospolitej" o powstaniu komisji smoleńskiej.

Według gazety, "eksperci powołani przez szefa MON Antoniego Macierewicza zaczną od zbadania, jak w 2009 roku Rosjanie remontowali tupolewa".

- Kto będzie tymi ekspertami? Nie ma zaskoczeń - komentowała Paradowska. Członkami komisji mają być m.in. Wiesław Binienda, doktor inżynierii mechanicznej, który "dowodził, że skrzydło tupolewa nie miało prawa odpaść po zderzeniu z brzozą" i Grzegorz Szuladziński, specjalista od skutków eksplozji. Jego zdaniem, "bezpośrednią przyczyną katastrofy były dwa wybuchy na pokładzie samolotu".

Skład uzupełnić ma prof. Kazimierz Nowaczyk, społeczny doradca ministra obrony do zbadania przyczyn katastrofy. To pracujący w USA fizyk i badacz, według którego "tupolew przeleciał nad brzozą i nie uszkodził skrzydła w wyniku kolizji z drzewem". Nowaczyk, jak podaje "Rz", dowodził również, że w "raportach komisji Millera i rosyjskiego MAK dane odczytane z czarnych skrzynek zostały poddane celowym korektom i nieuwzględnione w końcowych wnioskach".

- Podejrzewam, że jest kłopot ze znalezieniem tych, którzy rzeczywiście mają coś wspólnego z badaniem wypadków lotniczych - stwierdziła Paradowska. Taki jej zdaniem jest powód nieujawnienia nazwisk pozostałych członków komisji. - Ale zasada jest taka, że nikt, kto był w komisji Millera, nie ma prawa wślizgnąć się do tej - zaznaczyła. - To być może jeden z największych skandali, jakie nam się szykują - powiedziała publicystka.

Jak katastrofa w Smoleńsku zmieniła Polskę? Przeczytaj w wywiadach Teresy Torańskiej >>

DOSTĘP PREMIUM