B. szefowa TVP Kultura o zmianach w mediach: Nie zgadzam się z taką wizją. To wykluczające

- Jestem za mediami obywatelskimi - przyznała Katarzyna Janowska, do niedawna dyrektor TVP Kultura. Skrytykowała pomysł zmiany nazwy na telewizję narodową. - Naród to kategoria wykluczająca - stwierdziła.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas - Zmiana nazwy telewizja publiczna na narodową bardzo mocno określa jej profil - powiedziała Katarzyna Janowska w TOK FM. - Nie mam nic przeciwko narodowi, jestem patriotką, ale naród to kategoria wykluczająca, a nie wkluczająca - zaznaczyła. - To jest wspólnota zbudowana na krwi, a nie na wspólnych wartościach - dodała dziennikarka.

Janowska była dyrektorem TVP Kultura od 2011 r. Współprowadziła na jej antenie program publicystyczny "Hala odlotów". 31 grudnia ubiegłego roku w odpowiedzi na nowelizację ustawy medialnej podała się do dymisji. - Prezes Braun dał mi absolutną wolność - podkreśliła. - Tworzyłam swój program bez jakiejkolwiek ingerencji, bez cenzury. Obawiam się, że po przyjściu nowej władzy to nie byłoby możliwe - mówiła Janowska.

- Jak pani postrzega tę wizję kultury, w której by się pani nie zmieściła? - pytała Janina Paradowska. - Trudno powiedzieć, jaki będzie program PiS - odparła Janowska. - Pani Kruk powiedziała, że ich wizja kultury ma wzmacniać wspólnotę respektującą wartości wyznawane przez większość, np. chrześcijańskie - dodała. W jej ocenie "to ogólniki". - Elżbieta Kruk na pytanie, co z tymi, którzy nie mieszczą się w tej wizji, odpowiedziała, że "nikt oczywiście nie zabroni im działać, natomiast nie będą finansowani z pieniędzy publicznych" - relacjonowała. Jej zdaniem to wykluczające. - Nie zgadzam się z taką wizją kultury - zaznaczyła Janowska.

DOSTĘP PREMIUM