Prof. Rzepliński: Wyrok TK będzie stosowany, nawet jeśli nie zostanie opublikowany. To, co mówi pan Sasin jest bez znaczenia
Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas - Co pan usłyszał podczas godzinnej rozmowy z prezydentem Dudą? - pytał prof. Andrzeja Rzeplińskiego Jacek Żakowski. Chodzi o wczorajsze godzinne spotkanie prezesa TK z prezydentem. Doszło do niego za zamkniętymi drzwiami. - Wystąpiłem w podwójnej roli - prezesa rozmawiającego z prezydentem i prawnika rozmawiającego z prawnikiem - zdradził prof. Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Co Duda uważa o TK?
Od ponad miesiąca trwa walka o Trybunał. PiS tuż przed świętami zmieniło przepisy dotyczące Trybunału Konstytucyjnego, choć to, jak ma on wyglądać, reguluje konstytucja. Doszło do sytuacji, że mamy 18 sędziów, choć ustawa zasadnicza mówi o 15. - Prezydent nie przyjął ślubowania od wszystkich sędziów. Akt ślubowania jest niezbędny, by podjąć obowiązki służbowe i o tym rozmawialiśmy, jak ten problem rozwiązać - mówił prof. Rzepliński. - Prezydent mówił o swoich planach. Jestem przekonany, że uznaje wszystkie racje przemawiające za trwałością TK - powiedział prezes Trybunału.
Żakowski pytał: po jakiej stronie rozumowania o TK jest prezydent? Rzepliński: obraźliwe by było, jakbym to tłumaczył prezydentowi, dla niego to musi być oczywiste - powiedział Rzepliński. Stosowanie prawa - to jego zdaniem - moralny obowiązek prezydenta.
Rządzi prawo, nie wola jednostki
- Dla mnie jest oczywiste, że TK stoi na straży rządów prawa w Polsce. Rządzi prawo, a nie wola jednostki. Zawsze musi rozstrzygać przepis prawa, mamy demokrację konstytucyjną - mówił prof. Rzepliński. - Ja będę przewodniczył składowi, który będzie orzekał ws. konstytucyjności ustawy uchwalonej 22 grudnia. Jaka ta ustawa jest, każdy widzi. Byle jak może być coś uchwalone, ważne są treść i zamiar. A ten w sposób ewidentnie nieprzyjazny wobec TK jako konstytucji - ocenił prezes TK.
A Sasin na to...
Jacek Sasin, poseł PiS, w wywiadzie zapowiedział, że rząd nie opublikuje orzeczenia TK w Dzienniku Ustaw . - To, co mówi pan Sasin, jest bez kompletnie znaczenia. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest ostateczne i powszechnie obowiązujące . I tak długo jak chcemy być postrzegani jako państwo prawa, ten wyrok będzie stosowany przez sądy, nawet jeśli nie zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw - stwierdził w TOK FM prof. Rzepliński.
Sędziowie z całej Polski na nas patrzą
Prezes TK powtórzył, że na Trybunał patrzy 10 tysięcy sędziów. - I wiedzą, że jeśli on obroni swoją integralność, to oni będą mieli to, co sędzia musi mieć. Poczucie, że godność urzędu jest szanowana i jest niezawisłym sędzią. Że orzeka w niezależnym sądzie, a nie jakimś wydziale ds. sądownictwa jakiejś władzy wykonawczej - powiedział prof. Rzepliński.
Podkreślił, że Trybunał jest władzą odrębną i niezależną.
Pytany przez Żakowskiego, czy kwestia publikacji w Dzienniku Ustaw była poruszana podczas spotkania z prezydentem Dudą podczas spotkania powiedział, że nie można negocjować, czy jakiś wyrok ma być opublikowany czy nie.
-
Przeczytaliśmy "Vademecum wyborcze katolika". Ksiądz rozkłada ręce: To pomyłka
-
Gabinet grozy. "Zabrałbym się chyba za tego HIV-a". Przyszła do niego zdrowa, a wyszła "śmiertelnie chora"
-
Sprawdziliśmy, co w sklepach myślą o powrocie handlu w niedzielę. Tusk rozwścieczył. "Co mu odbiło?!"
-
Orgia księży w Dąbrowie Górniczej. Duchowny ostro o polskim Kościele: Rozpusta, rozpasanie, bezrozum
-
Warszawa. Ktoś podszył się pod działkowców z Mokotowa? "Sytuacja jest dość dziwna"
- Anna Wacławik-Orpik z Radia TOK FM z tytułem Mistrza Mowy Polskiej
- Centralny Rejestr Wyborców. Co warto wiedzieć i jak go znaleźć?
- Zełenski "podeptał przyjaźń polsko-ukraińską"? Ekspertka: To pragmatyzm polityczny
- "To nie jest dar". Ekspert o 2 mld dla Polski. I MON-ie, który kupuje, jakby miał "kartę bez limitu"
- Krzysztof Hetman przyniósł marszałkowi melisę w prezencie. "Na uspokojenie"