To miało ułatwić życie. Recepta wypisana przez pielęgniarkę? Ktoś zapomniał o tym, że muszą one przejść specjalny kurs

Pielęgniarki nie mogą wypisywać recept, bo nie przeszły szkoleń - alarmuje Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Lublinie. Cały problem w tym, że by móc wypisać receptę pielęgniarka musi wcześniej odbyć specjalny kurs. A szkoleń nie ma i - jak ustaliło TOK FM - w najbliższym czasie nie będzie. Bo nastąpiło przesunięcie terminów, jeśli chodzi o pieniądze z UE.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Zgodnie z nowymi przepisami, pielęgniarki od stycznia miały mieć możliwość, by wypisywać recepty. To miał być jeden ze sposobów na skrócenie kolejek do lekarzy. Bo pacjenci niejednokrotnie przychodzili na wizytę wyłącznie właśnie po recepty na leki, które przyjmują na stałe. Nowe zasady miały to choć trochę zmienić.

Pielęgniarki mają samodzielnie wypisywać leki zawierające określone substancje czynne. Oczywiście nie wszystkie lekarstwa wchodzą w grę - nie ma mowy o przepisywaniu np. leków psychotropowych czy silnie odurzających.

Zdaje się, że zapomniano o tym, że do wypisywania recept niezbędne jest ukończenie specjalistycznego kursu z zakresu ordynacji leków i wypisywania recept.

Szkolenie obowiązkowe, tylko gdzie je odbyć?

Szkolenie musi przejść każda z pielęgniarek. W tej chwili jest ono organizowane jedynie przez niektóre uczelnie. W efekcie, jak przekazało nam Ministerstwo Zdrowia, na terenie całego kraju tylko 50 pielęgniarek już skończyło tę formę kształcenia, a kolejne 40 skończy w styczniu. - To kropla w morzu, bo zapotrzebowanie na kurs jest ogromne - słyszymy od samych pielęgniarek.

Szkolenia ze środków unijnych, ale "przesunięcie terminów"

Cały problem w tym, że duża część szkoleń miała zostać sfinansowana ze środków unijnych. Ale... okazało się, że nastąpiło przesunięcie terminów. "W kwestii szkoleń planowanych do realizacji w ramach nowej perspektywy finansowej 2014-2020 (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój), przesunięciu ulegnie termin uruchomienia szkoleń dofinansowanych ze środków europejskich - zakłada się, że podpisanie umów o dofinansowanie nastąpi w maju 2016 r. - co oznacza, że pierwsze szkolenia rozpoczną się najwcześniej w II kwartale 2016 r." - to informacja przekazana nam przez Departament Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia.

Do ogłoszonego w tym zakresie przetargu przystąpiła m.in. lubelska Izba Pielęgniarek i Położnych. - Złożyliśmy swoją ofertę i czekamy na rozstrzygnięcie - mówi prezes izby, Andrzej Tytuła. Jak tłumaczy, izba teoretycznie mogłaby zorganizować szkolenia, za które pielęgniarki musiałyby zapłacić z własnej kieszeni (koszt jednego, które trwałoby 45 lub 65 godzin to ok. 200 złotych). - Ale po co mamy to robić, skoro te szkolenia mają być bezpłatne? Część pielęgniarek byłaby stratna - słyszymy.

Zdaniem Andrzeja Tytuły, powstało ogromne, niepotrzebne zamieszanie, a wszystko przez to, że zabrano się za to zbyt późno. W efekcie do Izby Pielęgniarek non stop dzwonią osoby zainteresowane bezpłatnym szkoleniem, którego... na razie nie ma. - Już mamy też kilkadziesiąt złożonych wniosków - mówi A.Tytuła.

Pielęgniarka: "Jeszcze nic dokładnie nie wiemy"

Wśród tych, którzy czekają na szkolenie, jest pani Małgorzata Chojniak, przełożona pielęgniarek z Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Lublinie. - Wiadomo, że wypisując receptę bierze się za to odpowiedzialność. A my dokładnie jeszcze nie wiemy, jak to ma wyglądać. Znamy jedynie rozporządzenie, które jest dość enigmatyczne. Ale nikt nam nie uściślił tego, co mamy robić, jak mamy robić, w jakim zakresie. Czekamy na szkolenia. Bo jest dużo jeszcze niewytłumaczonych kwestii - mówi.

Na szkolenia 52 mln zł ze środków unijnych. Tylko kiedy?

Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Zdrowia, resort przeznaczył na organizację kursów w ramach kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych (w tym m.in. kursu dotyczącego ordynowania leków i wypisywania recept) 52 miliony złotych ze środków europejskich. Tyle, że "na obecnym etapie nie można określić, ile kursów i kiedy realizowanych będzie w konkretnym województwie, będzie to możliwe dopiero po podpisaniu umów na realizację projektów". A to nastąpi najwcześniej w II kwartale.

DOSTĘP PREMIUM