"Mam nadzieję, że nikt nie zechce "odkręcać", ustaleń śledztwa smoleńskiego. To byłoby bezprawne"

Prokurator generalny Andrzej Seremet nie widzi powodów, by wznawiać prace komisji wyjaśniającej przyczyny katastrofy smoleńskiej. Jak mówił w TOK FM, autorami ekspertyz wykorzystywanych w tzw. śledztwie smoleńskim, są "najwybitniejsi specjaliści związani z lotnictwem w Polsce". - Lepszych nie można byłoby znaleźć.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas - Mam nadzieję, że nikt nie zechce "odkręcać", jak to pani powiedziała, ustaleń śledztwa smoleńskiego. Bo to byłoby działaniem bezprawnym - mówił prokurator generalny w rozmowie z Janiną Paradowską.

- W dokumentacji śledztwa prokuratury wojskowej zawarto określone ustalenia, jest bardzo wiele opinii i konkluzji dotyczących przyczyn katastrofy. Czynności które pozostały do ukończenia śledztwa, np. dotyczące opinii genetyczno-biologicznych, nie mają już przełożenia na istotę rzeczy - na ocenę przyczyn katastrofy - podkreślił Andrzej Seremet.

"Minister obrony nie jest prokuratorem"

Politycy PiS wielokrotnie krytykowali - i krytykują - ustalenia śledczych i ekspertów PKBWL na temat przyczyn katastrofy prezydenckiego tupolewa.

Przypomnijmy, że równolegle ze śledczymi pracował specjalny zespół powołany w Sejmie, którego szefem był Antoni Macierewicz. Tezy przedstawiane przez ekspertów współpracujących z zespołem stoją w sprzeczności z ustaleniami prokuratury i Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Podczas obchodów ostatniej miesięcznicy smoleńskiej, Jarosław Kaczyński dziękował Macierewiczowi, który jak ocenił, "od 6 lat jest na pierwszej linii walki o prawdę".

"Jesteśmy coraz bliżej prawdy o Smoleńsku. Nie mówi się jeszcze o tym publicznie, ale kolejne kroki są wykonywane" - stwierdził prezes PiS.

Sam Macierewicz, dziś szef MON w rządzie Beaty Szydło, zapowiedział w grudniu, że "konieczne jest wznowienie prac komisji badania wypadków lotniczych" oraz "uwzględnienie dorobku naukowców współpracujących z zespołem parlamentarnym oraz ich samych jako członków komisji".

- Minister obrony nie jest prokuratorem wojskowym, ani naczelnym prokuratorem wojskowym... Nie chcę się wypowiadać na temat jego zapowiedzi - komentował w TOK FM Andrzej Seremet.

Jak ocenił, nie ma podstaw do podważania ustaleń dotyczących katastrofy smoleńskiej, bo przygotowali je "najwybitniejsi eksperci dziedzin związanych z lotnictwem".

A poza tym śledczy w swojej pracy wielokrotnie uwzględniali wnioski składane przez "pełnomocników pokrzywdzonych".

DOSTĘP PREMIUM