"Dla ministra Szyszko puszcza to deski. A skarbem jest to, czego człowiek nie zdążył wyrąbać, wyciąć, przekształcić"

Dlaczego puszcza jest jak rafa koralowa - m.in. to tłumaczy w TOK FM prof. Tomasz Wesołowski, kierownik i założyciel Pracowni Biologii Lasu Uniwersytetu Wrocławskiego.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasOgromne emocje budzi temat planów Ministerstwa Środowiska i Lasów Państwowych co do Puszczy Białowieskiej - chodzi o gigantyczną wycinkę drzew. Ochrona przed kornikiem drukarzem czy zamiana puszczy w zwykłą plantację?

- Puszcza Białowieska jest ważna dla nas wszystkich. To bezcenny obiekt przyrodniczy, za żadne pieniądze świata jej nie odtworzymy, jeśli zostanie zniszczona. Puszcza Białowieska to żywe muzeum ewolucji. Możemy zobaczyć, jak wyglądały lasy 6-8 tys. lat temu w Europie - tłumaczył w Światopodglądzie prof. Tomasz Wesołowski, kierownik i założyciel Pracowni Biologii Lasu Uniwersytetu Wrocławskiego. - Możemy ją utracić w łatwy sposób - dodał.

- To, co decyduje o walorach puszty, to nie to, co człowiek tam zrobił. Skarbem jest to, czego człowiek nie zdążył wyrąbać, wyciąć, przekształcić. Dla ministra Szyszko puszcza to deski - ubolewał ekspert. Wg niego martwe drewno nie ma wartości, a dla lasu rozkładające się drzewa to konieczne elementy ekosystemu - mówił prof. Wesołowski.

- Mnie niepokoi, że w ministerstwie jest klimat, by się zgodzić na propozycje Lasów Państwowych, by zwiększyć wyrąb lasu - powiedział ekspert w rozmowie z Agnieszką Lichnerowicz.

Na naszych oczach ścierają się dwie wizje - powiększyć park narodowy i zostawić w takim stanie jak jest czy interweniować, by go ochronić i z niej korzystać? Dlaczego puszcza jest jak rafa koralowa - m.in. to tłumaczy prof. Tomasz Wesołowski, kierownik i założyciel Pracowni Biologii Lasu Uniwersytetu Wrocławskiego.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM