Żakowski: PiS niszczy wiarę w państwo prawa. Będziemy z tym walczyć tak długo, jak ze spuścizną intelektualną komunizmu

PiS chce "wzmocnić u publiczności przekonanie, że Trybunał to nie prawo, ale polityka", napisała w "GW" Ewa Siedlecka. - To przekonanie jest jeszcze groźniejsze niż to, co robi PiS - zaznaczył Jacek Żakowski. - Ono zostawi trwały ślad w świadomości Polaków - dodał publicysta.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Jacek Żakowski w przeglądzie prasy odniósł się do tekstu Ewy Siedleckiej z dzisiejszej "Gazety Wyborczej". Dziennikarka napisała tam, że PiS sprowadza Trybunał Konstytucyjny do "łupu czy wręcz organu politycznego".

"I nie ma tu znaczenia, że PiS łaskawie ustąpiłby części Niderlandów, których nie ma, i 'zrezygnował' z tego, żeby mieć większość w Trybunale. To tylko gest, który ma wzmocnić u publiczności przekonanie, że Trybunał to nie prawo, ale polityka", napisała Siedlecka. - To przekonanie jest jeszcze groźniejsze niż to, co robi PiS - stwierdził Żakowski. - Ono zostawi trwały ślad w świadomości Polaków - ocenił.

- To będzie trwałe zniszczenie wiary w państwo prawa - powiedział publicysta. - Będziemy z tym problemem walczyli tak długo, jak walczymy ze spuścizną intelektualną komunizmu - zaznaczył. Jak podkreślił Żakowski, owocem tej spuścizny jest "skrajnie cyniczna polityka i narracja PiS i akolitów tej partii w mediach".

O przywódcy PiS-u przeczytasz w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>

DOSTĘP PREMIUM