"Jakie kompromisy mamy zawrzeć z Rosją? Przestańmy opowiadać o takich bzdurach!"

- Przed miesiącami państwo m.in. w tej rozgłośni bili na alarm, że jak PiS dojdzie do władzy, to będzie wojna z Rosja. A skoro takiej wojny nie ma, to próbujecie odwrócić kota ogonem - mówił w TOK FM min. Witold Waszczykowski. Wg szefa MSZ, o żadnych sojuszach z Rosją nie można mówić. Ale o ociepleniu tak. Dlatego ma dzwonić do Krzysztofa Zanussiego, w sprawie utworzenia grupy polsko-rosyjskiej.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas - Przestańmy opowiadać o takich bzdurach! Rosja jest państwem, które jest geopolitycznym rywalem UE oraz NATO i nie ma szansy na kompromis. Z tym kierownictwem państwa rosyjskiego będzie bardzo trudno zawierać kompromisy - uważa szef polskiej dyplomacji.

W piątek w Moskwie była polska delegacja, z wiceministrem spraw zagranicznych na czele. Ponad czterogodzinne rozmowy dotyczyły m.in. zwrotu wraku prezydenckiego tupolewa, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku.

"Próbujecie odwrócić kota ogonem"

Wg min. Waszczykowskiego, wizyta nie jest dowodem na ocieplenie relacji polsko-rosyjskich.

- Przed miesiącami Państwo, m.in. w tej rozgłośni, bili na alarm, że jak PiS dojdzie do władzy, to będzie wojna z Rosją. A skoro takiej wojny nie ma - próbujecie odwrócić kota ogonem. I np. pani w rozmowie z Romanem Giertychem snujecie jakieś koncepcje, że dojdzie do sojuszu z Putinem - mówił minister do gospodyni "Poranka Radia TOK FM" Dominiki Wielowieyskiej.

Szefowi polskiej dyplomacji nie podoba się też szukanie analogi między decyzjami władz Polski i Węgier, w sprawie relacji z Moskwą. Jak ocenił Witold Waszczykowski, premier Węgier dogadał się z Władimirem Putinem tylko w dwóch kwestiach, m.in. remontu elektrowni atomowej w Paks.

- To że Orbanowi mogli to zrobić, za mniejsze pieniądze, Francuzi, nie oznacza żadnego sojuszu Orbana z Putinem.

"Będę dzwonił do pana Zanussiego"

Wizyta wiceministra w Moskwie - jak podkreślał minister - przełomu nie przyniosła. Ale jak stwierdził, Rosjanie "dali sygnał", że chcą z nami rozmawiać i "wrócić do form dialogu, które były kiedyś".

- Było np. Forum Dialogu Obywatelskiego, którym kierował nasz wybitny reżyser Krzysztof Zanussi. Skoro jest zainteresowanie ze strony Rosjan, to będę dzwonił do pana Zanussiego, czy może stworzyć jakąś grupę dialogu - zapowiedział w TOK FM min. Witold Waszczykowski.

Lobbing w sprawie zwrotu wraku tupolewa

Zdaniem min. Waszczykowskiego, "im dłużej Rosjanie trzymają wrak, tym dłużej przekonują, że Rosja ma coś do ukrycia w sprawie katastrofy" smoleńskiej.

Jak stwierdził, przedstawiciele Polski będą rozmawiać z państwami UE - i nie tylko - o sprawie zwrotu wraku. - Takie rozmowy już rozpoczęliśmy. Ja np. rozmawiałem z Johnem Kerrym i innymi ministrami. Wiem, że takie rozmowy prowadzi też min. Antoni Macierewicz.

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM