Trzy apelacje w sprawie morderstwa w Rakowiskach

Apelację złożyła prokuratura, wnioskując o zaostrzenie kary, obrońca Zuzanny M oraz obrońca Kamila N. Adwokat wnosi o ponowny proces lub o "znaczne? złagodzenie kary. Zuzanna M. I Kamil N. dostali kary po 25 lat więzienia. Na wolność będą mogli wyjść dopiero po 20 latach spędzonych w celi.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas W grudniu 2015 roku para 18-latków została skazana na 25 lat więzieni, za zabicie rodziców chłopaka. Do zbrodni doszło rok wcześniej w Rakowiskach pod Białą Podlaską. Jej motywem miały być nieporozumienia rodzinne.

Nastolatkom nie podobało się, że rodzice Kamila nie akceptowali ich związku. Dlatego ze szczegółami zaplanowali brutalną zbrodnię.

Sąd uznał, że oskarżeni nie są do końca zdemoralizowani i jest szansa na ich resocjalizację. Dlatego nie wymierzył kary dożywocia.

Wniosek o "znaczne złagodzenie kary"

Wg obrońcy Kamila N. wyrok jest zbyt surowy. Dlatego wnioskuje, w złożonej dziś apelacji, o uchylenie wyroku i skierowanie sprawy do ponownego rozpoznania.

Dopuszcza też inną ewentualność - by sąd drugiej instancji zastosował "znaczne złagodzenie kary" oraz wyeliminował zapis, że chłopak może się starać o warunkowe przedterminowe zwolnienie dopiero po 20 latach odsiadki.

Obrońca powołuje się m.in. na młody wiek sprawcy. Argumentuje, że to Zuzanna M. wszystkim kierowała i to ona zaplanowała zbrodnię, a sąd miał nie wziąć tego pod uwagę.

"Sąd nie dość wnikliwie zbadał złożoną osobowość dziewczyny"

Wcześniej do sądu wpłynęła też apelacja adwokata Zuzanny M. Wniósł o ponowny proces lub ewentualnie o złagodzenie wyroku, poprzez usunięcie obostrzenia dotyczącego warunkowego zwolnienia.

Jak mówi TOK FM sędzia Dariusz Abramowicz, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie, obrońca ocenił, że sąd "nie dość wnikliwie zbadał złożoną osobowość oskarżonej oraz nie uwzględnił w sposób właściwy jej młodego wieku".

Trzecią apelację wniosła prokuratura uzasadniając, że wyrok powinien być surowszy - nie 25 lat ale dożywocie dla obojga oskarżonych.

Do zbrodni w Rakowiskach doszło w grudniu 2014 roku.

DOSTĘP PREMIUM