Smolar: PiS chce zredukować UE do wspólnego rynku. To anachroniczny projekt, te czasy nie wrócą

- Esencja stanowiska PiS to powrót do UE jako do wspólnego rynku osób, kapitału, dóbr i usług - mówił Aleksander Smolar w Radiu TOK FM. - Jesteśmy o dziesięciolecia od tego modelu, powrót jest nierealistyczny - ocenił politolog.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasProf. Aleksander Smolar był gościem Poranka Radia TOK FM. W audycji Dominiki Wielowieyskiej komentował expose, które w Sejmie wygłosił kilka dni temu szef MSZ.

- Łukasz Warzecha z radością oświadcza, że dla niego najważniejsze jest to, że po raz pierwszy szef polskiego MSZ nie domaga się głębszej integracji politycznej i gospodarczej UE - zauważyła Wielowieyska. - Nie przypominam sobie władzy, która domagałaby się większej integracji - odparł prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego. - Rządy Tuska nie zrobiły nic, by wejść do strefy euro. Były jak umierający bohater opery, który śpiewa "umieram", a widzimy go jak doskonale żyje - ironizował.

"Anachroniczne projekty"

Politolog dodawał, że obecnie z jednej strony mamy do czynienia z procesem dezintegracji, unarodowienia i wzrostu roli państw narodowych w ramach UE, a równocześnie obecne są pewne elementy integracji. - O tym trzeba mówić w sposób racjonalny, a nie przy pomocy hasełek - ocenił. - U Waszczykowskiego jest dużo o asertywności i dumie, a stosunkowo mało o konkretnej polityce - powiedział Smolar.

- Jest zdumiewające zdanie, które definiuje esencję stanowiska PiS - zaznaczył publicysta. Niedawne wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego nazwał "prawdziwym expose". - On wyraźnie mówi, że naszym celem jest powrót do wspólnego rynku - dodał. - Chce, żeby UE była zredukowana do wspólnego rynku osób, kapitału, dóbr i usług. My jesteśmy daleko o dziesięciolecia od tego modelu, powrót jest nierealistyczny - zaznaczył Smolar.

- Problemem jest, jak realistycznie zarysować nową kombinację czynników integracji, ale również wzmocnienia państw narodowych, przejęcia przez państwa narodowe funkcji UE, a nie mówienie o anachronicznych projektach powrotu do czasów, które nie wrócą - konkludował politolog.

O przywódcy PiS-u przeczytasz w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>

TOK FM PREMIUM