Ziobro o naciskach na prokuratorów. Wielowieyska: Rozbawiło mnie to. Niezwykła przewrotność

Minister sprawiedliwości mówi, że ?dziś na prokuratorów wywiera się naciski w sposób nieformalny. My wprowadzamy zasadę, że decyzję podwładnego prokurator przełożony musi zmieniać otwarcie?. - To Zbigniew Ziobro wywierał nieformalne naciski wg raportu Czumy - komentowała te słowa Dominika Wielowieyska.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Dominika Wielowieyska w przeglądzie prasy w TOK FM komentowała wywiad Zbigniewa Ziobry dla tygodnika "Do Rzeczy". Przeprowadzający rozmowę Cezary Gmyz powiedział, że Ziobro "jako prokurator generalny będzie mógł wydać każdemu prokuratorowi w kraju dowolne polecenie. To potężne narzędzie, które może służyć na przykład zwalczaniu opozycji".

Co na to minister sprawiedliwości? "Dziś mamy do czynienia z sytuacją, w której na prokuratorów wywiera się naciski w sposób nieformalny, zakulisowy. Ci zaś, którzy dopuszczają się takich nacisków, pozostają w cieniu. My wprowadzamy zasadę, że prokurator przełożony, jeśli zmieni decyzję podwładnego, to musi to czynić otwarcie i brać za to pełną odpowiedzialność". Cała rozmowa z ministrem sprawiedliwości w najnowszym numerze "Do Rzeczy" .

Nowaka ukarali, Hofmanowi odpuścili

- Ta odpowiedź niezwykle mnie rozbawiła - powiedziała Wielowieyska. Dodała, że to właśnie Ziobro wywierał owe "nieformalne naciski". Tak, jak zaznaczyła, wynika z raportu posła Andrzeja Czumy na temat działalności Ziobry jako prokuratora generalnego w latach 2005-2007. - W momencie, kiedy prokuratura była niezależna od Ministerstwa Finansów, w ramach tych nacisków prokuratorzy postawili zarzuty Sławomirowi Nowakowi, najbliższemu współpracownikowi Tuska - przypominała publicystka.

- Doprowadzili do jego ukarania przez sąd, a odpuścili ówczesnemu politykowi PiS Adamowi Hofmanowi - dodała. - Właśnie tutaj widać naciski partii rządzącej, która specjalnie doprowadza do skazywania swoich czołowych polityków, a broni polityków opozycji. To jest naprawdę, muszę powiedzieć, niezwykła przewrotność - podsumowała Wielowieyska.

TOK FM PREMIUM