Bachmann: Cameron chce uratować twarz. Szuka pretekstu, by ogłosić, że Wlk. Brytania zostaje w Unii

- By zastosować "hamulec", Wielka Brytania musiałaby pójść na wiele kompromisów w innych sprawach - mówił w Post Factum prof. Klaus Bachmann. Politolog przyznawał, że "tak funkcjonuje UE". - Nie ma nic za darmo - podkreślił.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas - Polscy pracownicy mogą stracić prawo do części zasiłków w Wielkiej Brytanii - mówił gospodarz audycji Post Factum Paweł Sulik. - To cena pozostania tego kraju w Unii Europejskiej - tłumaczył. Odnosił się do niedawnego spotkania Davida Camerona z Donaldem Tuskiem. Gościem Sulika był prof. Klaus Bachmann, politolog z SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego.

- Czy Cameron chce wrócić po rozmowach z ważnymi ludźmi i powiedzieć: udało nam się, będziemy mieć bat na tych, co próbują od nas wziąć zasiłki socjalne? - pytał prowadzący. - Chodzi przede wszystkim o uratowanie twarzy - powiedział Bachmann. - Brytyjski premier będzie musiał przeprowadzić referendum, a nie ma czasu na zapowiadaną reformę UE - wyjaśnił politolog. - Musi mieć pretekst, żeby wystąpić z propozycją pozostania jednak w UE - dodał.

- Cameron powie, że będzie miał ten słynny "hamulec" i jak sytuacja będzie zła, to po prostu przytnie wydatki na zasiłki socjalne? - dopytywał Sulik. - Tak łatwe to nie będzie. Wielka Brytania musiałaby udowodnić, że sytuacja jest nadzwyczajna, ciężary finansowe nie do utrzymania - podkreślił politolog. - By zastosować "hamulec" Brytyjczycy musieliby pójść na wiele kompromisów w innych sprawach, które mogą być korzystne dla innych krajów członkowskich - dodał. - Tak funkcjonuje Unia, nie ma tu nic za darmo - zaznaczył Bachmann.

Brytyjczycy poza Unią?

Premier Wielkiej Brytanii spotkał się z Donaldem Tuskiem w ostatni weekend. Przewodniczący Rady Europejskiej obiecał Cameronowi, że jego kraj będzie mógł w nadzwyczajnych sytuacjach zawiesić wypłatę zasiłków dla imigrantów z innych krajów Unii, nawet na cztery lata. To właśnie tzw. hamulec.

W przypadku porozumienia z Brukselą Cameron mógłby zorganizować referendum na temat opuszczenia przez Wielką Brytanię UE w czerwcu, jednocześnie prowadząc kampanię pod hasłem: "Ulepszyliśmy Unię, więc w niej pozostańmy".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM