Kleiber: Wyjście Wlk. Brytanii z UE niewyobrażalne. To byłoby fatalne dla nas wszystkich

- Wlk. Brytania to unijna opoka, choćby ze względu na stosunki z USA czy państwami azjatyckimi - mówił w TOK FM prof. Michał Kleiber. - To kluczowy wizerunkowo członek UE, jego wyjście ze Wspólnoty byłoby fatalne dla obu stron - ocenił były prezes PAN.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Brytyjczycy słabo uświadamiają sobie koszty wyjścia z UE - oceniał prof. Michał Kleiber w Pierwszym Śniadaniu w TOK-u. - Media powinny próbować wskazać im te koszty - dodał. Wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk zaznaczał, że opuszczenie przez Wielką Brytanię struktur UE jest dla niego "niewyobrażalne". - To kluczowe wizerunkowo państwo UE, unijna opoka, choćby ze względu na stosunki z USA czy krajami Azji - mówił. - Wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty byłoby fatalne i dla Unii, i dla samego kraju - zaznaczył Kleiber.

- Cameron nie przelicytował? - pytał Piotr Maślak. Podkreślił, że brytyjski premier deklaruje, że sam jest zwolennikiem pozostania swego kraju w UE, jeśli "pewne rzeczy by się zmieniły". - Być może chciał Wspólnotę trochę zaszantażować. Zapowiedział referendum, ale sytuacja może teraz wymknąć się spod kontroli - ostrzegał prowadzący audycję. - Cameron może okazać się grabarzem obecności Wielkiej Brytanii w UE - powiedział. - On jest w trudnej sytuacji, znajduje się pod polityczną presją elektoratu - mówił Kleiber. - Jeśli sondaże są, jakie są, to niedobrze świadczą także o jego pozycji - stwierdził były minister edukacji.

- Mam nadzieję, że Komisja Europejska i wszyscy europejscy politycy będą dalej działać na rzecz pozostania Wielkiej Brytanii w UE - powiedział Kleiber. - Mam nadzieję, że obywatele wygrają referendum i Wielka Brytania zostanie w UE. Ale jest jeszcze masa do zrobienia - zaznaczył naukowiec. - Trzymajmy kciuki, bo wyjście byłoby fatalną sprawą dla nas wszystkich - konkludował.

DOSTĘP PREMIUM