Komisja Wenecka spotkała się z KRS. Pawłowicz grzmi: To zdrada interesów państwa. Helsińska Fundacja kontruje

Przedstawiciele Komisji Weneckiej goszczący w Polsce spotkali się z Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa. Nie spodobało się to prof. Krystynie Pawłowicz. ?Sędziowie w KRS biorą udział w sędziowskim skandalu braku szacunku dla wyników demokratycznych wyborów?, napisała posłanka. - To jest element działalności KRS wpisany w statut - wyjaśniała Barbara Grabowska-Moroz z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPrzedstawiciele Komisji Weneckiej przyjechali do Polski na zaproszenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ich wizyta wiąże się ze zmianami składu Trybunału Konstytucyjnego i nowelizacją ustawy o TK. W poniedziałek członkowie Komisji spotkali się z Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa.

Spotkanie skomentowała na stronach Radia Maryja Krystyna Pawłowicz. "Protestuję przeciwko przekształcaniu Krajowej Rady Sądownictwa w organ walki politycznej z demokratycznie wybraną władzą. Protestuję przeciwko 'zajmowaniu' przez KRS jakiegokolwiek stanowiska wobec Komisji Weneckiej w 'sprawie TK', bo takiej zgodnej, wspólnej opinii po prostu nie ma. Indywidualne, prywatne spotkanie Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa i jej rzecznika prasowego z członkami Komisji Weneckiej w 'sprawie TK' ma charakter bezprawnej uzurpacji i nadużycia wobec innych członków KRS, posłów i senatorów. Jest nadużyciem prawa, nadużyciem Konstytucji, jest objawem nielojalności, a nawet zdrady interesów państwa. (...) Sędziowie w KRS biorą udział w sędziowskim skandalu braku szacunku dla wyników demokratycznych wyborów w Polsce", napisała posłanka PiS.

W "Połączeniu" do jej słów odniosła się Barbara Grabowska-Moroz z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - Sama obecność Komisji w Polsce jest rezultatem decyzji demokratycznie wybranej władzy, czyli MSZ, które zostało powołane przez parlament - mówiła prawniczka.

Jej zdaniem, to właśnie sytuacja, w której KRS byłaby bierna w stosunku do tego, co dzieje się wokół TK, mogłaby "rodzić wątpliwości, co do tego, czy KRS działa na rzecz ochrony sądownictwa". - To jest ich podstawowe zadanie na gruncie konstytucji - zaznaczyła Grabowska-Moroz. - Przedstawienie informacji, które KRS i tak już skierowała do TK to po prostu element jej działalności wpisany w statut i rolę ustrojową - dodała.

Sprawdź satyryczny przewodnik po naszej nowej rzeczywistości "Nowa Polska" >>

Zobacz wideo
Czy Komisja Wenecka powinna zajmować się Polską?

TOK FM PREMIUM