Czy państwo ma prawo nakazać rodzicom szczepienie dzieci? Etyk odpowiada [POSŁUCHAJ]

- Ludzie powinni się kierować dobrem własnych dzieci, a nie swoim przekonaniem - mówił w TOK FM Jakub Zawiła-Niedźwiedzki, etyk o ruchach antyszczepionkowych.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Główny Inspektorat Sanitarny podał, że w 2014 ponad 12 tys. dzieci w Polsce było niezaszczepionych, rok wcześniej tylko 2,5 tys. dzieci. Ta liczba rośnie lawinowo. Czemu rodzice się na to nie godzą? Pokutują przesądy, że szczepionki są szkodliwe (np. powodują autyzm) i służą tylko zarobkowi firm farmaceutycznych. - Ruchy antyszczepionkowe to ruchy antynaukowe - mówił w TOK FM Jakub Zawiła-Niedźwiedzki, etyk. - Szczepionki to największe osiągnięcie jeśli chodzi o zdrowie publiczne. Jest demokratyczne, szczepionki działają tak samo - mówił gość Pawła Sulika. Jego zdaniem ludzie powinni się kierować dobrem dzieci, a nie swoim przekonaniem.

Zwraca uwagę, że rodziców antyszczepionkowych nie przekonują żadne argumenty. Pojawił się pomysł, by dzieci, które nie są zaszczepione np. nie przyjmować do przedszkoli. - Czuję się nieswojo jak państwo używa administracyjnej przemocy, ale okazuje się, że to jest najskuteczniejsze - powiedział Zawiła-Niedźwiedzki.

TOK FM PREMIUM