Bp Pieronek o teczkach Bolka: nachalne oskarżenie, obrzucanie błotem. To jest dla mnie niezrozumiałe, ja w takim państwie nie chcę żyć

Bp Tadeusz Pieronek skomentował w TOK FM sprawę teczek TW Bolka. Osobiście, nie jako Kościół. Nie zabrakło gorzkich słów.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasKościół mówi, że trzeba pomagać biednym. Ale jak Kościół będzie biedny, to nie będzie pomagał, tylko asystował. Kościół ma pieniądze od ludzi, jest to niejako pośrednik - mówił biskup Tadeusz Pieronek, gość premierowego wydania programu ''A teraz na poważnie'' Mikołaja Lizuta. O Komisji Majątkowej rozmawiać "po raz tysięczny" nie chciał. Dopytywany o nieprawidłowości mówił, że mówienie o Kościele jako całości jest krzywdzące, bo zdarzają się ludzie nieuczciwi. Ale - zdaniem Pieronka - skala jest nieporównywalna z tym, co dzieje się wśród osób świeckich.

Lizut pytał o milczenie biskupów ws. teczek TW "Bolka". - W wielu sprawach chciałbym usłyszeć głos Kościoła. Np. w sprawie Lecha Wałęsy - mówił dziennikarz. Instytut Pamięci Narodowej upublicznił odnalezione w domu gen. Kiszczaka teczki TW ''Bolka'', w których znajdują się dokumenty z podpisem Lecha Wałęsy. Zrobiono to pomimo braku opinii grafologa ws. autentyczności podpisu.

"Niech ci, którzy rzucają kamieniami w Wałęsę..."

- A niby dlaczego? - odpowiedział Pieronek. - Ja mogę zabrać głos, ale osobiście, a nie jako Kościół. Jestem z wykształcenia prawnikiem i jestem uwrażliwiony na to, że prawo powinno być zachowane zawsze i wszędzie. Lech Wałęsa został osądzony i uniewinniony, to jest akt prawny i trzeba się go trzymać. Jeśli ujawnia się dodatkowe dokumenty oskarżające go i publikuje się je bez dawania oskarżonemu czasu i możliwości na zapoznanie się z nimi, bez sprawdzenia, czy są one autentyczne czy podrobione, to jest nie w porządku. Mówi się: opinia publiczne tego żądała, ale tłum zawsze będzie chciał krwi. Jeżeli nawet Wałęsa współpracował przez te 6 lat na początku lat 70., a potem skutecznie wybawił Polskę z komunizmu poświęcając swoje życie i życie swojej rodziny, to jeżeli ktoś rzuca w niego kamieniem, to niech spojrzy w swoje sumienie - mówił bp Pieronek.

"Nie chcę żyć w takim kraju"

Jego zdaniem sprawa teczek jest "wykorzystywana politycznie". - I nieuczciwie. W państwie demokratycznym szanuje się procedury. A tu nie ma żadnej procedury, jest nachalne oskarżenie, obrzucanie błotem i czymkolwiek gorszym. To jest dla mnie niezrozumiałe, ja w takim państwie nie chcę żyć. Mówi się piękne słowa, a za nimi są ostre miecze, które kłują i zabijają - mówił bp Pieronek.

Czy boi się o demokrację? - Polska demokracja nigdy nie była idealna. Zresztą w żadnym kraju nie jest. Problemem w Polsce jest partyjność. To, że ktoś chce rządzić sam i nie liczyć się z innymi. Dochodzi się do ustaleń w porozumieniu ze społeczeństwem. Zadaniem rządu jest roztropna dbałość o dobro wspólne, a nie troska o dobro partii - mówił bp Pieronek.

Bp Pieronek mówił też o papieżu Franciszku i o tym, czemu część duchownych nie przepada za nim, bo mówi o tym, co niewygodne. - Ten papież jest trudny do zaakceptowania, bo jest wymagający i ewangeliczny. My do niego nie dorastamy, to jest wyższa półka. Zamiast uczyć się od niego, to go krytykujemy - stwierdził bp Pieronek w rozmowie z Mikołajem Lizutem.

Pytanie o "Spotlight": "Nie macie innych tematów"?!

"Spotlight" dziś nad ranem dostał Oscara dla najlepszego filmu roku. Opisuje dziennikarskie śledztwo ws. pedofilii w Kościele, która latami była przez hierarchów tuszowana. Bp Pieronek filmu nie widział.

- Czy wy, dziennikarze, nie macie innych tematów? To jest omawiane przez całe lata. Ciągle wracacie do pedofilii w Kościele, poszukajcie jej gdzie indziej - w środowiskach dziennikarskich, lekarskich, adwokackich. To jest zjawisko istniejące na całym świecie - odpowiedział Pieronek.

Całość rozmowy można obejrzeć tutaj:

Zobacz wideo

"A teraz na poważnie" to nowy program Mikołaja Lizuta w TOK FM. Co jeszcze zmieniło się w wiosennej ramówce? [SPRAWDŹ]

TOK FM PREMIUM