Rząd nie uzna orzeczenia ws. TK? Prof. Zoll: Decyzjonizm, jak w Niemczech w latach 30.

- Obowiązuje decyzja pana Kaczyńskiego i to jest jednoosobowa dyktatura człowieka, która nie ponosi za nic odpowiedzialności - mówił w Poranku Radia TOK FM Andrzej Zoll.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Co jeżeli Trybunał Konstytucyjny uzna niekonstytucyjność ustawy dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego, a PiS nie będzie chciało tego przyjąć do wiadomości? - pytał w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski. Jego gościem był prof. Andrzej Zoll, były prezes TK, rzecznik praw obywatelskich w latach 2000-2006.

- Jeżeli władza nie opublikuje tego orzeczenia i nie będzie go stosowała, to mamy do czynienia z zerwaniem z zasadą demokratycznego państwa prawa - mówił Zoll. - Zaczynamy mieć państwo, w którym siła polityczna jest rozstrzygająca, prawo przestaje się liczyć - podkreślał.

Jego zdaniem, to "katastrofa" i nie tylko wewnętrzny problem Polski. - To jest problem także i oceny funkcjonowania naszego państwa w ramach UE oraz gospodarczy - trudno jest inwestować w państwie, w którym nie obowiązuje prawo, tylko taki decyzjonizm sprawujących władzę - wyjaśniał Zoll. - W zależności od tego, czy im się coś podoba czy nie, podejmuje się taką, a nie inną decyzję - dodał.

- Jeżeli rząd nie uzna wyroku, mamy chaos prawny - zaznaczył były sędzia TK. - Nie jestem w stanie powiedzieć, co wtedy obowiązuje. Obowiązuje decyzja pana Kaczyńskiego i to jest jednoosobowa dyktatura człowieka, który nie ponosi odpowiedzialności za nic, bo jest posłem i nie sprawuje żadnej innej funkcji - mówił Zoll.

Były rzecznik praw obywatelskich porównał taką sytuację do Niemiec w latach 30. - Wprowadzono wtedy za Carlem Schmittem decyzjonizm. Czyli nie obowiązuje abstrakcyjna, generalna norma, tylko decyzją tego, kto ma władzę - tłumaczył. Zdaniem Zolla, wówczas "działanie władzy przestaje być przewidywalne, a to jest bardzo ważne dla obywatela". - Kiedy odejdziemy od prawa, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak zachowa się władza - konkludował Zoll.

Zobacz wideo

TOK FM PREMIUM