TK bada nowele ustawy o TK autorstwa PiS. Przed siedzibą Trybunału protest [TRANSMISJA PERISCOPE]

Trybunał Konstytucyjny proceduje dziś ws. nowelizacji ustawy o TK. PiS w grudniu w ekspresowym tempie wprowadziło przepisy, które blokują Trybunał. Dziś raczej wyrok nie zostanie ogłoszony.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Zbadania, czy nowe przepisy są zgodne z konstytucją, chcą Prezes Sądu Najwyższego, Rzecznik Praw Obywatelskich, Krajowa Rada Sądownictwa oraz posłowie PO, Nowoczesnej i PSL.

Według przyjętych w grudniu 2015 roku przepisów, Trybunał Konstytucyjny powinien orzekać w kolejności wpływu spraw, w pełnym składzie wynoszącym minimum 13 sędziów i większością 2/3 głosów. Zdaniem wielu ekspertów, to de facto sparaliżuje pracę TK.

Reporterzy Radia TOK FM relacjonują posiedzenie TK [NA ŻYWO/Periscope]>>>

Wczoraj min. Zbigniew Ziobro wycofał z TK, krytyczną wobec ustawy, opinię Andrzeja Seremeta. Były prokurator generalny uznał, że przygotowane przez PiS regulacje, są w wielu punktach niezgodne z ustawą zasadniczą.

Ziobro, który sprawuje funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, chciał odłożenia posiedzenia TK o dwa tygodnie. Trybunał Konstytucyjny oddalił ten wniosek.

Przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego tradycyjnie już pikietowali przeciwnicy zmian przeprowadzonych przez PiS. Jak relacjonował reporter Radia TOK FM, zebrało się ok. 40 osób.

KOD zapowiada, że pikieta będzie trwała przez dwa dni obrad TK.

TOK FM PREMIUM